Hava Kuvvetleri

Almanya C-160’lara veda ediyor

Alman Hava Kuvvetleri, uzun yıllardır kullandığı C-160D Transall nakliye uçaklarını bu yıl emekli ediyor. Eylül ayında jübilesini yapacak uçaklar için son kullanıcı ise Lufttransportgeschwader 63 filosu olacak.

Son uçuşlar yaklaşırken Alman Hava Kuvvetleri LTG63 kuyruk numaralı uçağa özel bir boyama gerçekleştirdi. Bir kanadında hizmete girdiği yıl olan 1968, diğer kanadında da 2021 yılı yazan uçak, yıl içinde veda amaçlı farklı hava üslerini ve ülkeleri ziyaret edecek.

TÜRK HAVA KUVVETLERİ’NDE DE KULLANILIYOR

C-160 uçağı, Fransa ve Almanya tarafından ortak geliştirildi. Uçağın bir başka kullanıcısı da Türk Hava Kuvvetleri’ydi. Halen 221’nci Filo’da C-160’lar yeni teslim edilen Airbus A400M’lerle birlikte görev yapıyor. Uçakların kısa süre içinde emekli olması planlanıyor.

Üç kişilik uçuş ekibine sahip C-160 uçakları, 16 ton kargo taşıma kapasitesine veya en fazla 88 tam teçhizatlı paraşütçü alabiliyor. İki adet Rolls Royce imalatı RTy.20 Tyne Mk22 turboprop motora sahip uçak, havada en fazla 513 km/saat hıça çıkabiliyor. Menzili 16 ton kargosuyla birlikte 1853 km.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap