Hava Kuvvetleri

18 Rafale için Yunan meclisinden onay çıktı

Yunanistan’ın son aylarda gündemde olan Fransa’dan 18 adet Rafale savaş uçağı alımı mecliste onaylandı. Teslimat iki yıl içinde tamamlanacak. Yunanistan 12’si ikinci el, 6’sı da Dassault’tan fabrika çıkışlı Rafael için 2,5 milyar dolar ödeyecek.

Yunan hükümeti, uçakların teslimatına bu yılın ortasında başlanacağını ve iki yıllık bir süreye yayılacağını bildirdi. Alım paketi içinde yedek parçaların yanı sıra uzun menzilli Meteor hava-hava füzeleri de bulunuyor.

Mecliste yapılan oylamada iktidara iki büyük muhalefet partisi de destek verdi. Hükümet sözcüsü Hristos Tarantilis, “Bu program, silahlı kuvvetlerimizin caydırıcılık kabiliyetinin ivedilikle pekiştirilmesi yönündeki hükümet eylemlerinin bir parçasıdır” açıklamasını yaptı.

AY SONUNA KADAR İMZA ATILACAK

Meclisten geçen uçak alımı için anlaşmanın Yunan ve Fransız savunma bakanları tarafından bu ay içinde Atina’da imzalanması bekleniyor.

Yunanistan, 24 adet F-35 savaş uçağı satın almak üzere Kasım ayında ABD’ye niyet mektubu göndererek resmi başvuru yapmıştı.

Eylül ayında Başbakan Kiryakos Mitsotakis tarafından açıklanan 11,5 milyar euroluk dev savunma programıyla, önümüzdeki beş yıllık dönemde Yunan ordusunun modernizasyonu hedefleniyor.

Program kapsamında dört yeni fırkateyn alımı, dört fırkateynin modernizasyonu, dört donanma helikopteri, karadan havaya füzeler, insansız hava araçları alımıyla F-16 savaş uçağı filosunun 2027’ye kadar modernizasyonu planlanıyor.

Yunan hükümeti ayrıca tam zamanlı görev yapacak 15 bin profesyonel askerin beş yıl içinde orduya alınmasını öngörüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap