Savunma

Harita uçakları Giresun’u karış karış taradı

Geçtiğimiz günlerde Giresun’da meydana gelen sel felaketinde 9 kişi hayatını kaybetmişti. Jandarma’ya ait resmi aracın sulara kapılması ile 3 askerimiz de şehit olmuştu. Bölgede sel felaketinin etkilerinin incelenmesi amacıyla Giresun’a Harita Genel Komutanlığı’na ait B-200 tipi özel uçak gönderildi.

Bu uçak, Ankara’dan Giresun’a geçtikten sonra bölgeye karış karış taradı. Özel kamera sistemi ile hasar görüntülendi. Uçakların gövde altına yerleştirilmiş özel kamera sistemleri, bölgeyi tarayarak haritalandırma işlemini gerçekleştiriyor. Uçuşlarda İki pilot ve teknisyenin yanı sıra kamera çekim uzmanı ve harita mühendisi de görev yapıyor. 

Harita Genel Komutanlığı’na ait uçak, Giresun’da meydana gelen sel felaketi sonrasında yapılan çekimleri bölgede yapılacak çalışmalarda kullanılması için ilgili kurumlara iletti. Bu fotoğraflara ‘ortofoto’ deniliyor.

UÇAKLAR MODERNİZE EDİLDİ

Harita Genel Komutanlığı’na ait iki adet B-200 tipi uçak, 2018’de Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından modernize edilmişti. Yeni nesil Garmin 1000 tipi kokpit tasarımına kavuşan uçaklara yakıt sarfiyatının azaltılması için kanat uçlarına “winglet” olarak adlandırılan kıvrık kanat ucu parçası takılmıştı. 

Uçağın taşıdığı sistemler de modernize edilmiş ve gelişmiş kameralar ile B-200’lerin uzun yıllar görev yapacak şekilde kapasiteleri de artırılmıştı.

HAFÇU İLE YENİ UÇAK

Daha uzun menzile sahip ve taşıma kapasitesi yüksek bir uçak alımı ile SSİK kararı doğrultusunda 2018 yılında da yeni bir proje başlatılmıştı. 29 Mart 2018 tarihinde 946 sayılı SSİK kararı ile Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı proje onayının alınmasını müteakip, 22 Mayıs 2018 tarihinde o zaman ki adı Savunma Sanayi Müsteşarlığı olan Savunma Sanayi Başkanlığı ile TUSAŞ arasında imzalan sözleşme kapsamında tedarik edilen 1 adet B-350 ER model Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı (HAFÇU) modifiye edilmişti. B-350, gövde olarak B-200’den biraz daha uzun ve taşıma kapasitesi de daha yüksek bir uçak. Textron şirketinin bünyesinde yer alan ve King Air ailesinin üyesi olan B-350’ler sınıfının en iyi uçaklarından biri.

Gövde altına kamera ve harita sistemlerinin takılması için TUSAŞ gerekli modifikasyonları tamamlayarak B-350’yi 26 Nisan 2019 tarihinde Harita Genel Komutanlığı’na teslim etti.

KAPASİTE 400 BİN KİLOMETRE KAREYE ÇIKTI

B-200 Uçağı Aviyonik Modernizasyon ve Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı (HAFÇU) Projelerinin tamamlanmasıyla Hava Grup Komutanlığının havadan fotoğraf çekim kapasitesi 200.000 km² den 400.000 km² ye ulaşmıştı. Bu kapasite ile Türkiye’nin tüm hava fotoğraflarının en geç 2 yılda bir güncellenmesi hedeflenmekte.

ESENBOĞA HAVALİMANI’NA HANGAR

Harita Genel Komutanlığı’na ait uçaklar, önümüzdeki dönemde inşaatı TOKİ tarafından yapılacak Ankara Esenboğa Havalimanı’ndaki hangara taşınacak. Bu uçuşlar Esenboğa merkezli gerçekleştirilecek.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap