HaberlerSavunma

Haluk Bayraktar’a Karabağ Nişanı

Baykar Savunma Genel Müdürü, Bakü’de düzenlenen törenle Karabağ Nişanı aldı. Törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı. 

Cumhurbaşkanı Aliyev, Karabağ Nişanı’nı Azerbaycan Anayasası’nın 109’uncu Maddesi 23’üncü Paragrafı esas alınarak verildi.

İkinci Dağlık Karabağ Savaşı’nda Baykar tarafından geliştirilen TB2 Bayraktar İHA sistemleri büyük bir başarı göstererek Ermeni güçlerine büyük kayıp verdirmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ŞUŞA ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 yıl sonra Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ’ın Şuşa şehrine geldi. Erdoğan, burada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı. 

Erdoğan için Şuşa Valiliği’nde karşılama töreni düzenlendi. Aliyev, Erdoğan’ı makam aracından inişinde karşıladı. Erdoğan ve Aliyev’in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşları çalındı. Aliyev ile tören kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerleri selamladı.

Aliye ve Erdoğan, karşılamanın ardından baş başa görüşmeye geçti. Erdoğan ve Aliyev, görüşmeden sonra anlaşmaların imza törenine katıldı.

YENİ ANLAŞMALAR

Mevkidaşı Aliyev ile yaptıkları görüşmede, ilişkileri etraflıca değerlendirme fırsatı bulduklarını dile getiren Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısını Türkiye’de yapacaklarını ifade etti.

Erdoğan, “Bu anlaşmayla birlikte iki ülke arasında kimlikle seyahati 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla bildiğiniz gibi başlatmış bulunuyoruz. Bu adım karşılıklı ilişkilerimizi kolaylaştırarak bizleri birbirimize daha da yakınlaştıracaktır.” diye konuştu.

İkili ticarette son dönemde önemli adımlar attıklarını, Tercihli Ticaret Anlaşması’nın 1 Mart 2021’de yürürlüğe girdiğini belirten Erdoğan, “Ticaret hacmimizi 2023 yılında 15 milyar dolara çıkarma hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz. Türkiye Petrolleri başta olmak üzere pek çok şirketimizin Azerbaycan’da önemli yatırımları bulunuyor. Aynı şekilde SOCAR başta olmak üzere Azerbaycanlı şirketlerin Türkiye’deki yatırımları bizleri memnun ediyor. Sadece Türkiye’de değil, gerekirse SOCAR’la Türkiye Petrollerinin üçüncü ülkelerde de yatırım yapma görüşmesini kardeşimle beraber ele aldık ve inşallah bunun üzerinde de ayrıca çalışıyoruz, çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Insallah diledigim olur da bizde ne üretiliyorsa ortak olarak AZ dede aynisi üretilir. Bir de rus menseli silahlar icin AZ kesinlikle cok iyi bir bakim onarim gelistirme entegrasyon merkezi olabilir. Bence Ukrayna TR AZ ortak bir sirket kurup nekadar Rus menseli silahsistemi varsa nato standartlarina modernize etmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala