SavunmaVefat

Gaziantepli savunma sanayi muciti İncedal koronavirüse yenildi

Gaziantep’te evinin bir katında ürettiği optik ve radar sistemleri ile tanınan Şeyh Müslüm İncedal, bir süredir tedavi gördüğü hastanede yoğun bakımdan çıkamayarak hayatını kaybetti. İncedal, 27 Ocak tarihinde yaptırdığı korona virüs testi pozitif çıkmıştı. İlerleyen günlerde durumu ağırlaşmasından sonra Gaziantep’te özel bir hastanede tedavi altına alınmıştı. Durumunun kötüleşmesi üzerine yoğun bakıma alınan İncedal 25 gün sonrasında yaşam mücadelesini kaybetti.

Şeyh Müslün İncedal, ürettiği hava radar sistemi Video Optik Radar’la (VİDAR) çalışmaları ile kamuoyunda ses getirmişti. Cihazları Pakistan, Hindistan, Çin ve İsrail gibi dış ülkelerden de talep gören İncedal, son olarak ürettiği Damar Görüntüleme Cihazını Sağlık Bakanlığına hibe etmek istiyordu.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Gaziantep Sanayi Odası’nın (GSO) düzenlediği “Gaziantep’in Yıldızları” ödül töreninde Dijital Dönüşüm Kategorisinde ödüle layık görülen kaşif Müslüm İncedal, Gaziantep Genç İş Adamları Derneği (GAGİAD) tarafından da “Yaşadığı Toplum İçin Fark Oluşturan Girişimci” ödülüyle ödüllendirilmişti.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala