Hava KuvvetleriSavunma

G. Kore 2 adet E-7 daha istiyor

Güney Kore, halen kullandığı 4 adet Boeing 737’den geliştirilen E-7 Havadan İhbar Kontrol uçağı filosuna iki adet daha eklemek üzere çalışmalara başladı. Önümüzdeki yılın bütçesine konulan alım ile teslimatın 2025’e kadar tamamlanması planlanıyor.

Shepard Media’nın haberine göre, önümüzdeki günlerde detayları Güney Kore ile ABD arasında yapılacak görüşme sonrasında belli olacak proje için 1,2 milyar dolar ayrıldı. Sistem, Boeing 737-700 gövdesi üzerinde Northrop Grumman yapısı radar taşıyor. 

Halen E-7’lerin kullanıcıları arasında Güney Kore’nin yanı sıra Türk Hava Kuvvetleri ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri bulunuyor. ABD Hava Kuvvetleri ise ekonomik kullanım ömürlerinin sonuna gelmeye başlayan E-3 AWACS uçaklarının yerine E-7’lerle yakından ilgileniyor. ABD Hava Kuvvetleri yetkilileri, E-7’lerin hem etkin olduğuna hem de dört motorlu E-3’lere göre çok daha ekonomik olarak operasyon yapabildiğine dikkat çekiyor. 

E-7 Projesinde ise son müşteri İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri olmuştu. Filosundaki E-3’leri satışa çıkartan İngiltere, E-7’lerden toplamı 6 adet sipariş etmişti.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala