Savunma

F/A-18 ve Eurofighter alımı Alman meclisinde

Alman Hava Kuvvetleri’nin modernize edilmesi için hazırlanan alım planı, Savunma Bakanlığı tarafından meclise sunuldu. Plana göre, 40 yaşını aşan Tornado uçakları emekli ediliyor. Yerine 30 adet Boeing imalatı F/A-18 Super Hornet, 15 adet EA-18 Growler elektronik karıştırma uçağı ile 93 adet de Eurofighter Typhoon alımı planlanıyor.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, dün milyarlık planla ilgili olarak Alman meclisindeki yetkili organları bilgilendirdi. Raporda ABD yapımı Super Hornet ve Growler’ların ileri teknoloji ürünü olmanın yanı sıra Almanya’nın, ABD silahlarına “nükleer katılımı” için de bir çözüm olduğuna yer veriliyor. NATO’nun nükleer silahlarla caydırıcılığa dayanan konsepti, savaş durumunda müttefiklerin ABD’nin nükleer silahlarına erişimine olanak veriyor.

Buna göre; Alman jetleri savaş durumunda müttefiki ABD’nin nükleer silahlarını taşıyabilecek.

MECLİSTE NÜKLEER TEPKİ

Ancak Savunma Bakanı’nın bu planı, özellikle de Boeing üretimi F-18 savaş uçakları, Alman Meclisi’nde büyük tepki çekti. Almanya’da koalisyon hükümetinin ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin Federal Meclis Grup Başkanı Rolf Mützenich gibi birçok sosyal demokrat siyasetçi F/A-18’lerin satın alınmasına karşı çıktı.

Muhalefet partileri ise plana daha sert bir tepki gösterdi. Liberal çizgideki Hür Demokrat Parti’nin (FDP) savunma uzmanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann, Savunma Bakanı’nı, Federal Meclis’e danışmadan Washington ile görüşmelere başlayarak “anayasayı ihlal” etmekle suçladı.

Yeşiller partisinin savunma konularından sorumlu milletvekili Tobias Lindner de Kramp-Karrenbauer’i meclise danışmadan ABD’ye uçakları satın alma taahhüdünde bulunmakla suçladı.

Alman Meclisi, 25 milyar euronun üzerindeki tüm silah alımlarında söz hakkına sahip.

Alman ordusunda, şu an 141 Eurofighter (Airbus) ve 85 Tornado jeti olmak üzere toplam 226 savaş uçağı bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı