Hava KuvvetleriSavunma

F-16’dan Gökdoğan hava hava füze atışı

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi’nin F-16’dan atışlı testi, başarıyla gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), GÖKTUĞ Projesi kapsamında Türkiye’nin ilk milli hava hava füzelerini geliştirmek için çalışmalara devam ediyor. GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirilen ilk füze olan BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM), daha önce yerden ve F-16’dan atış testlerini başarıyla tamamlamıştı.

Proje kapsamında geliştirilen ikinci füze olan GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM) ise yerdeki gerçek F-16 kanadından test atışını başarıyla gerçekleştirmişti.

Atışı 401. Filo yaptı

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’nin havadan atışlı testleri, çok kısa süre önce gerçekleştirildi. 401’inci Test Filo Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon Blok 40 savaş uçağından ateşlenen GÖKDOĞAN Füzesi, Konya’daki testler esnasında hedefini başarıyla imha etti. Böylelikle ilk milli hava hava füzeleri olan GÖKDOĞAN ile BOZDOĞAN’ın hem yerden hem de havadan atışlı test programları başarıyla tamamlanmış oldu.

SavunmaSanayiST.com’un 8 Eylül 2021 tarihli haberinde, GÖKDOĞAN Füzesi’nin atış testinin Ekim ayı içerisinde gerçekleştirileceği bilgisine yer verilmişti.

Füzelerin, kısa süre içerisinde seri üretime geçeceği tahmin ediliyor. (savunmasanayist.com)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala