SavunmaTatbikat

F-15EX AMRAAM ile ilk kez vurdu

ABD Hava Kuvvetleri, F-15 uçaklarının en yeni ve gelişmiş versiyonu olan F-15EX ile önemli bir tatbikat gerçekleştirdi.

40’ıncı Uçuş Test Filosu’nun Boeing F-15EX Eagle II uçağı ile bir AIM-120D Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze (AMRAAM) ateşlediği açıklandı.

Bu, ABD Hava Kuvvetleri’nin en yeni savaş uçağından yapılan ilk canlı ateş oldu.

Florida Tyndall Hava Üssün’den kalkan F-15EX uçağının füzeyi Meksika Körfezi üzerindeki bir BQM-167 hava hedefine ateşledi.

AirTürkHaber’de yer alan haberde; füzenin hedefi tam isabetle imha ettiği açıklanırken, bu başarılı denemeyle altı aydan uzun süren entegre geliştirme ve operasyonel uçuş testinin ardından bir başka önemli kilometre taşının daha geride bırakıldığına vurgu yapıldı.

F-15EX’in Raytheon AN/APG-82(V)1 Aktif Elektronik Olarak Taranan Dizi (AESA) radar sisteminin AIM-120D füzesi ile birlikte tüm Eagle II’lerde kullanılması bekleniyor.

Füzenin tam menzili sınıflandırılmış olsa da, radarla birlikte 185 kilometre mesafedeki hedefleri vurabileceğine inanılıyor.

F-15’lerin en gelişmiş versiyonu olan F-15EX, Sistemi elektronik harp sistemi, dijital bir kokpit, Honeywell’in daha gelişmiş ADCP-II görev bilgisayarı ve fly-by gibi gelişmiş aviyoniklerle sahip.

ABD Hava Kuvvetleri filosunda önemli bir yere sahip F-15 uçaklarının uzun vadede F-15EX uçakları ile değiştirilmesi planlanırken, bu kapsamda 200’e kadar uçağın ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala