Savunma

Düşen F-35’in gövdesi eğitimde kullanılacak

Geçen yıl Florida’da Eglen Hava Üssü’nde inişte kaza geçiren F-35A tipi savaş uçağının gövdesi bakım ekiplerinin hasar tamirat eğitiminde kullanılacağı açıklandı. Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait uçak iniş sırasında düşmüş, pilot F-35A’yı fırlatma koltuğu kullanarak terk etmişti.

Kaza, 19 Mayıs 2020 tarihinde meydana gelmişti. Kuyruk numarası 12-005053 olan uçak, iniş sırasında F-35A’da motor arızası oluştu. Sonrasında yanmaya başlayan uçak, süratsiz kalmasıyla birlikte çöküşe giren uçağı pilot fırlatma koltuğu ile atlayarak terk etti. 

Yere vuran uçağın kokpit ve kuyruk bölümü parçalanırken orta gövde ise bütün halde kaldı. Gövdeyi inceleyen Amerikan Hava Kuvvetleri yetkilileri, parçaların bakım eğitim çalışmalarında kullanılabileceğini tespit etti.

ELDEN GEÇİRİLDİ

Gövde parçaları elden geçirildi ve geri dönüştürülerek eğitim için hazırlandı. F-35A’nın radar görünümünün düşüklüğü yani stealth özelliği tasarımının yanı sıra gövde üzerindeki boya büyük önem taşıyor. Uçuş sırasında oluşan boya hasarlarının giderilmesi veya gövdede bakım için açılan kapakların korozyon oluşumunun önüne geçilerek stealth özelliğe göre elden geçirilmesi büyük önem taşıyor. 

Bu amaçla gövde boya-küçük hasarların stealth özelliği yitirilmeden giderilmesi gibi konularda eğitim amaçlı kullanılacak. 

Türkiye, Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi’ni teslim almaya başlamasıyla birlikte ABD tarafından F-35 programından çıkartılmıştı. F-35A konusunda en büyük gövde imalat çalışması ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından gerçekleştiriliyor. Bu yılın sonuna kadar Türkiye’deki savunma ve havacılık şirketlerinin parça teslimatının sonlandırılması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala