Savunma

13 milyar dolarlık uçak gemisi

Şeref SEZGİN

Toplam 13 milyar dolarlık maliyeti ile dünyanın en pahalı uçak gemisi olan USS Gerald R. Ford (CVN-78)  bu yıl içinde donanmanın kullanımına girecek. Gemi, 22 Temmuz 2017 tarihinden bu yana test edilirken operasyonel hizmete alınması yıl sonunu bulacak.

ABD’nin 38. Başkanı’nın adını taşıyan ‘’Gerald R.Ford’’ dünyanın en büyük uçak gemisi olmanın yanında çift nükleer sisteme sahip. Personel ihtiyaçları dışında limana yıllarca yanaşmadan okyanusta görevde kalabilecek.

Radar sistemi, gelişmiş silah teknolojisi, uçuş güvertesinde bir çok yenilikte dahil henüz test edilmemiş yeni ekipmanlara sahip.

ABD savunma sanayi dünyanın 50 ülkesinin GSMH dan daha yüksek bir bütçeli harcamaya sahip. USS. Gerald R. Ford gemisi için 2004 yılında yapım kararı alındı. Geminin 10 yılda bitmesi planlandı fakat 3 yıl gecikme ile tamamlanabildi.

İşte USS Gerald R. Ford (CVN-78) Uçak Gemisi

**İki nükleer reaktörle donatılmış olan ilk gemi

**Suya indirilme ve testlerin başladığı tarihi 22 Temmuz 2017

** Bu gemi su hattında 337 metre uzunluğunda ve 41 metre genişliğinde, 78 metre genişliğinde bir uçuş güvertesi var.

**En ağır olduğu zaman, yaklaşık 100.000 ton.

** Planlama ve inşaat aşaması Mayıs 2004’teki ilk sözleşme imzalandığında başladı.

İlk tahminlere göre, Ar-Ge de dahil olmak üzere maliyeti 9 milyar dolardı.

** 2.600 denizci USS Gerald Ford’un gemi personeli oluşturacak. Bunlara yaklaşık 2.000 deniz kuvvetleri havacısı daha eklenecek ve  gemide toplamda 4.600 kişi yedeklerle birlikte 5,000 kişi konuşlandırılacağı anlamına geliyor.

**USS Gerald R Ford gemisi, 75 uçak kapasitesine sahiptir.

** Uçak gemisi saatte 30 knots (56 km/sa; 35 mil/sa) hız ile hiç bir yakıta ihtiyaç duymadan gidebilecek. Sadece teknik olarak bakımları yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap