Deniz Kuvvetleri

Ukrayna Deniz Kuvvetleri TB2 kullanacak

Ukrayna’da Baykar tarafından tasarlanan TB2 Bayraktar Taktik İHA’nın yeni kullanıcısı Ukrayna Donanması olacak. Son dönemde Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma konusundaki iş birliği artarken, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Neijpapa, Türkiye’den geliştirilmiş özelliklere sahip Bayraktar TB2 tipi insansız hava araçları (İHA) alacaklarını bildirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Aleksey Neijpapa, dün Ukrayna’nın Odessa kentinde Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile görüştü.

Ukrinforma haber ajansının aktardığına göre Neijpapa ve Bayraktar, Ukrayna Deniz Kuvvetleri için İHA tedarikini ve bunları kullanacak personelin eğitimi konularını ele aldı.

Neijpapa, Türkiye’den alacakları gelişmiş İHA’ların Ukrayna Donanması’nın muharebe kabiliyetini hem karada hem de denizde geliştireceğini vurguladı.

Bayraktar ise Ukrayna için ellerindeki en son teknolojiyi sağlayacaklarını ve tecrübelerini Ukraynalı partnerleriyle paylaşacaklarını kaydetti.

Neijpapa, 4 Ocak’ta yaptığı açıklamada, bu yıl donanmaları için Türk İHA ve korvetlerini beklediklerini belirtmişti.

Ukrspetseksport devlet şirketinin Genel Müdürü Vadim Nozdrya da, geçen sonbaharda verdiği demeçte Bayraktar şirketinden 6 ila 12 İHA sistemi almayı planladıklarını söylemişti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala