Deniz Kuvvetleri

Uçak gemisine acil inişlerde “Hassas İniş Modu”

Tek bir motorla okyanusun ortasında sallanan küçük bir piste saatte 280 kilometre hızla bir savaş uçağı indirdiğinizi hayal edin. ABD Donanması’nın en son “Hassas İniş Modu” (Precision Landing Mode/PLM) sürümü sayesinde, bu son derece zorlu senaryoda iniş artık çok daha güvenli ve kolay. Sistem, F/A-18 uçakları tarafından kullanılmaya başlandı.

En son PLM yükseltmesi, pilotların arıza koşullarında güvenli bir şekilde inmesine olanak tanıyor. F/A-18 ve EA-18G Program Ofisi tarafından yönetilen bir yetenek olan PLM, uçak gemisi inişlerine devrim niteliğinde bir gelişme. Bu yeni uçuş kontrol teknolojisi, bir pilotun uçak gemisine son yaklaşmada yapması gereken girdi sayısını büyük ölçüde azaltıyor. Optimize edilmiş kontrol yasaları ve özel ekranları ile PLM, pilotun iş yükünü hafifletip inişi çok daha güvenli ve basit hale getiriyor. Ek olarak, genel toparlanma süresini iyileştirip, tanker gereksinimlerini azaltıyor ve eğitim gereksinimlerini kolaylaştırıyor.

Geçen Ekim ayında filoya teslim edilen PLM’nin en son yükseltmesi, pilotların arıza koşullarında bile teknolojiyi kullanmalarına olanak tanıyor. 2016’da yayınlanan önceki sürümde bu mümkün değildi.

PLM’nin güncel sürümü pilotların işini kolaylaştırıyor

 

Bir motorda yangın çıkması gibi acil bir durumda yeni yükseltme pilotların işini kolaylaştırıyor. Tek motorlu bir yaklaşım sırasında PLM, pilota çift motorlu bir yaklaşıma çok benzeyen, tırmanma performansını en üst düzeye çıkaran ve jetin dengeli uçuşta kalmasına yardımcı olan bir platform sağlamaya yardımcı oluyor. Pilota uçak gemisinde ya da havaalanında güvenli bir şekilde kurtarma için emniyetli, istikrarlı bir platform sağlıyor.

PLM, uçak inişlerine yönelik geliştirmelerinin yanı sıra, filonun eğitim şeklini de değiştirdi. F/A-18 E/F Super Hornet ve EA-18G Growler için yeni pilotlar artık ilk günden itibaren PLM ile eğitim alıyor. Ek olarak, bu yeteneğin uçak gemisine intikalden önce verilmesi de eğitim gereksinimlerini yüzde 50’ye kadar azaltıyor. PLM, hava mürettebatının çeşitli ve sürekli genişleyen taktik ve stratejik görevlerdeki eğitim için uçuş süresini en üst düzeye çıkarmasını sağlıyor.

2016 yılında geliştirilmeye başlanan PLM projesiyle uçuş iniş sayıları azaltılırken bu tür durumlara hazırlık artırıldı. Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı (Naval Air Systems Command/NAVAIR), yükseltilmiş PLM’yi 2020 sonbaharında F/A-18E/F ve EA-18G filosuna yerleştirmeye başladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala