Deniz Kuvvetleri

TCG Anadolu’nun ilk seyri

Türk Deniz Kuvvetleri’ne büyük güç katacak TCG Anadolu’nun ilk test seyri, Sedef Tersanesi tarafından yapıldı. 7 Mart’ta yola çıkan gemi, 10 Mart’ta tersaneyi döndü. Geminin test çalışmalarını, TCG Anadolu’nun yapımında ter döken çalışanlar değerlendirdi.

Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, “Bu bizim için tarihi bir gün, çok büyük emekler var, çok büyük ve inanılmaz bir proje, işler yolunda, o hareket ediyor” dedi. Sedef Tersanesi Uzakyol Kaptanı (Kâşif Gemi İşletmeciliği) Mustafa Kaya ise “TCG Anadolu gemisinin, class eşliğinde makina performansının testini yapıyoruz. Bu testler nasıl icra ediliyor; Geminin üzerindeki teknik ekipmanın, maksimum düzeyde, tüm gücünü bir program vasıtasıyla test ediyoruz” diye konuştu.

Hedef bu yıl teslimat

Gemi için testlerin bu yıl içinde tamamlanarak teslimatı planlanıyor. Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, DIMDEX Fuarı sırasında Doha’da Turdef Genel Yayın Yönetmeni Özgür Ekşi’ye verdiği röportajda, teslimatın bu yıl içinde gerçekleşmesi için çalıştıklarını açıkladı.

Özgür Ekşi’nin “LHD ne zaman envantere giriyor?” Sorusuna Prof. Dr. İsmail Demir şu cevabı verdi:

“2021 içinde envantere girmesini bekliyor idik. Her gecikmenin bahanesi koronavirüs salgını gibi görülüyor ama gemi inşasında çalışma ortamını düşünürseniz pandemi burada gerçekten bir sorun. Gemide çıkan yangın da gecikmeye neden oldu. Bunlar beklenmedik konulardı. 2021 olmadı, 2022 olsun diye bastırıyoruz. Böyle büyük bir gemide bütün fonksiyonların devrede olmasını beklemek bir bakış olabilir. Öte yandan seyir sırasında bile tamamlanabilecek işler var. Bunların limanda veya seyir esnasında tamamlanması arasında fark yok. Son kullanıcı ile mutabık kalmak gerek. Eğer bazı unsurların seyir sırasında tamamlanması sağlanabilirse bu yıl içinde teslim sorun olmaz.

“Her şey dört dörtlük tamam olsun” denilirse yine bu yılı bekliyoruz ama söz verip yerine getirememek istemem. Bu yıl içinde teslim etmek için tüm gücümüzle çaba sarf ediyoruz. TB3’ün gemi hizmete girerken üstünde olmasını beklemiyoruz. Bu olabilirdi ama gemiyi geciktirebilirdi. TB3 ile ilgili çalışmaları başka yerde tamamlayıp hazır olunca gemiye konuşlandırmayı planlıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala