Deniz Kuvvetleri

Sao Paulo uçak gemisinin sökümü için ön başvuru yapılmadı

Brezilya’nın 2019’da emekliye ayırdığı Sao Paulo uçak gemisinin söküm ihalesi için Türk şirketi teklif vermişti. Söküm işlemi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ön bildirim başvurusu yapılmadığı ortaya çıktı. Toplam 600 ton asbest içeren uçak gemisi için “Türkiye’ye getirilsin ama eğitim amaçlı kullanılsın” teklifi de ortaya atılmıştı.

Gemi, geçmişte İngiliz ve İspanyol uçak gemileri gibi İzmir Aliağ’daki tersanede sökümü planlanıyor. Gelişmelerle ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bir açıklama yaptı.

Soyer, “Basında çıkan haberlerin İzmirlileri ne kadar endişelendirdiğini biliyorum. Çevreci arkadaşlarımızın ve meslek örgütlerimizin bu dev geminin, Aliağa’da sökülecek olmasına karşı gösterdiği tepkiyi çok iyi anlıyorum. Ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu konuyla ilgili tüm İzmir’in, Ege’nin ve hatta tüm Türkiye’nin sorumluluğunu omuzlarımda hissediyorum” dedi.

Konunun takipçisiyim

Başkan Soyer “Şundan emin olun ki en başından itibaren bu konunun takipçisi olduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak konuyla ilgili 26 Nisan 2021’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazı yazdık. Bakanlık 30 Nisan’da bu yazımıza yanıt verdi ve kendilerine gemiye ilişkin herhangi bir ön bildirim başvurusu yapılmadığını söyledi.

Henüz böyle bir başvurunun yapılmamış olmasını şans olarak değerlendiriyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ve söküm iznini verecek Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı liman başkanlıklarını ise bundan sonraki süreçte de şeffaf davranmaya, gemiyle ilgili her adımı İzmir halkıyla paylaşmaya çağırıyorum. İlgili bakanlıkların bu geminin Türkiye’ye gelmesine ve Türkiye’de sökülmesine izin vermeyeceklerine inanıyorum.

İzmir’in beklentisi, bu geminin şehrimizden ve ülkemizden uzak tutulmasıdır. Nasıl ki en başından itibaren konunun takipçisi olduysak bundan sonraki süreçte de bu dev gemiyi takip edeceğiz ve kimsenin güzel İzmirimizi, bölgemizi ve ülkemizi kirletmesine izin vermeyeceğiz.”

32 bin 800 ton ağırlığında

Brezilya basınına yansıyan bilgilere göre 32 bin 800 ton ağırlığındaki ve 265 metre uzunluğundaki NAe São Paulo 1960 yılında denize indirildi. 1963-2000 yılları arasında Fransa donanmasında görev yaptı ve Fransa’nın nükleer testlerine katıldı.  2000’de Brezilya’ya satıldı.

SAO PAULO UÇAK GEMİSİNİ TÜRKİYE KULLANABİLİR Mİ? PROF. DR. SERHAT GÜVENÇ YANITLADI

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala