Deniz Kuvvetleri

Mayınları Deniz Karakol Uçakları arıyor

Ukrayna Savaşı sonrasında Karadeniz’de görülmeye başlanan mayınlar için havadan tespit Deniz Kuvvetleri’ne ait CN235 uçakları tarafından gerçekleştiriliyor. Havadan bölgeyi tarayan uçaklar, tespit ettikleri şüpheli cisimleri deniz unsurlarına aktarıyor.

Milli Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre Türkiye-Bulgaristan sınır noktasına çok yakın İğneada açıklarında bir mayın tespit edildi.  Bölgeye gönderilen Sualtı Savunma (SAS) timleri mayını etkisiz hale getirdi:

”28 Mart 2022 günü sabah saatlerinde Bulgaristan sınırına yakın İğneada açıklarında bir mayın tespit edilmesi üzerine olay mevkisine bölgede bulunan Sualtı Savunma (SAS) Timleri süratle intikal ettirilmiştir. Bahse konu mayın SAS Timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hâle getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır.”

26 Mart’ta İstanbul Boğazı’nda da mayın görülmüştü

26 Mart’ta İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde de mayına benzeyen yabancı bir cisim tespit edilmişti. İncelemelerin ardından eski tip bir mayın olduğu tespit edilen cisim, etkisiz hale getirilmişti. Müdahale sırasında İstanbul Boğazı bir süre gemi trafiğine kapatılmıştı.

İstanbul Boğazı’nda ‘mayın’ tehlikesi

Bakan Akar: Boğaz’daki ‘mayın’ etkisiz hale getirildi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala