Deniz Kuvvetleri

Manyetik katapulttan 8000’inci fırlatma

Gelişmiş Uçak Durdurma Tertibatı ve Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemiyle donatılan ABD Donanma Filosundaki en yeni nükleer uçak gemisi USS Gerald Ford, 18 aylık Teslimat Sonrası Test ve Denemeler sürecinde 8 bin uçak fırlatma ve durdurma gerçekleştirdi.

Gelişmiş Uçak Durdurma Tertibatı (Advanced Arresting Gear/AAG) ve Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi (Electromagnetic Aircraft Launch System/EMALS) ile donatılan gemide, Uçak Fırlatma ve Yakalama Ekipmanı (Aircraft Launch and Recovery Equipment/ALRE) Programının Teslimat Sonrası Test ve Denemeleri başarıyla tamamlandı. Gemi, 2021 yazında başlaması planlanan “Donanma Şok Denemeleri” (Full Ship Shock Trial/FSST)’ye hazır hale getirildi.

Donanmanın en yeni uçak fırlatma teknolojisi olan Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi ve Gelişmiş Uçak Durdurma Tertibatı Sistemi, USS Gerald R. Ford (CVN 78) ile başlayarak Ford sınıfı uçak gemilerinde kullanılmak üzere tasarlandı. Ana yüklenici General Atomics tarafından geliştirilen EMALS ve AAG, Donanmanın Ford sınıfı uçak gemilerine önemli gelişmeler sağlıyor. EMALS ve AAG, gemide daha az yer kaplıyor, daha az bakım gerektiriyor ve Nimitz sınıfı taşıyıcılardaki benzer buharlı mancınıklara ve durdurma tertibatlarına göre daha az insan gücü gerektiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap