Deniz Kuvvetleri

“Harrier ile ilgilenmiyoruz”

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. Demir, bir çok kez gündeme getirilen AV-8B Harrier uçakları ile ilgilenmediklerini söyledi.

ABD’nin Türkiye’yi F-35 Programı’ndan çıkartmasının ardından TCG Anadolu Amfibi Hücum Gemisi’nde uçak konusunda yeni bir arayış başlamıştı. Bu konuda İtalya veya başka kaynaklardan Harrier alımı gündeme gelmişti. 

Prof. Dr. İsmail Demir, Hakan Çelik’in sorusuna “Malum Harrier’lar çok eski bir tasarım ve açıkçası Harrier ile ilgilenmiyoruz. Ama TCG ANADOLU gibi bir gemi üzerine, ANADOLU’dan edindiğimiz tecrübelerle belki daha büyük bir yapmak da çok mümkün. Uçak gemisine yakın bir gemiden bahsediyoruz. Onun üzerine konuşlandırılacak sistemler ile ilgili ayrı çalışmalar yapılabilir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın çeşitli beyanları var uçak gemisi konusunda biliyorsunuz. ANADOLU klasik anlamda bir uçak gemisi olmayacak ama tabii bu noktada harekat ihtiyaçları ile beraber çalışılır, ne tür bir gemi ile ne yapılabilir o da ihtiyaç makamları ile beraber konuşulacak bir konu.”

İngiltere Harrier uçaklarını emekli ederken ABD Deniz Piyadeleri, İtalya, İspanya Harrier kullanımını sürdürüyor. İngiliz tasarımı uçak, dikine iniş kalkış kabiliyetine sahip.

Twitter hesabı @millisavunma1 tarafından photoshop kullanılarak hazırlanan fotoğrafta TCG Anadolu üzerinde İHA sistemleri ve T129 ATAK helikopteri yer alıyor.

2022’Yİ ÖNE ÇEKMEK İSTİYORUZ

TCG Anadolu’nun teslimatı ile ilgili de konuşan Demir, “Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’yu envanterimize kattığımızda, Türk Deniz Kuvvetleri daha da güçlenecek. Salgın ortamı projeyi biraz etkiledi, planlanan tarih 2022’lerin sonu idi. Lakin ilk kaynakta Sayın Cumhurbaşkanımız, tersane ile pazarlık yaparak bu tarihi öne çektiler. Salgına rağmen bu öne çekilen tarihi tutturmaya çalışıyoruz. 2021 yılı bitmeden TCG ANADOLU’yu envantere almaya çalışacağız. Şu anda 2022 yılı garanti bir tarih ama bu tarihi öne çekmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

HAKAN ÇELİK’İN RÖPORTAJI İÇİN TIKLAYIN

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. bir gemi yapmak da çok mümkün. Uçak gemisine yakın bir gemiden bahsediyoruz. Onun üzerine konuşlandırılacak sistemler ile ilgili ayrı çalışmalar yapılabilir.

    gemi eklersek cümle düzelir.

  2. Eyvah, demode ucak alinmayacak, korkarim birilerinin hayalleri tuz, buz oldu. Tuncay DENIZ.

  3. Çok komik açıklamalar. ”Harrier ile ilgilenmiyoruz.” Aşkından ölsen ne olur. Adamların bize vermek gibi bir niyeti yok zaten. Yiğitlik bizde kalsın söylemleri bunlar. Tanesine F-35’in 5 katı para önersen gene vermezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala