Deniz Kuvvetleri

Almanya P-8A Posedion alıyor

Almanya, 2024’ten itibaren emekli etmeye başlayacağı P-3C Orion Deniz Karakol Uçakları’nın yerine Boeing tarafından geliştirilen P-8A Posedion’lardan 5 adet alacak. Anlaşmayı ABD Savunma Güvenlik ve İşbirliği Dairesi (DSCA), doğrularken uçaklarla birlikte diğer sistemler için Almanya ABD’ye 1,7 milyar dolar ödeyecek.

Toplam 5 adet P-8A’nın yanı sıra Almanya dokuz adet Çok Fonksiyonlu İstihbarat Dağıtım Sistemi Ortak Taktik Radyo Sistemleri, 12 adet LN-251 ve Entegre Küresel Konumlandırma Sistemleri / Ataletsel Navigasyın Sistemleri (EGls) ve diğer ilgili ekipmanları içeriyor. Pakette hangi mühimmatların olacağı konusunda ise bir bilgi bulunmuyor.

Boeing tarafından 737-800’ün menzili ve taşıma kapasitesi artırılmış ERX modelinden geliştirilen P-8A, kısa sürede bir çok donanma tarafından seçildi. Halen Avrupa’da P-8A müşterileri arasında İngiltere ve Norveç de bulunuyor. Anlaşma, Alman parlementosundan onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

raf p8
Royal Air Force Boeing P-8A

AMERİKAN DONANMASI İÇİN GELİŞTİRİLDİ

P-8’ler, uzun yıllardır Amerikan Donanması’nda görev yapan P-3 Orion serisi uçakların yerine geliştirildi. Geçen yıl 100’üncü P-8’i teslim eden Boeing’in konseptinde uçağın kabininde 7 kişilik mürettebat Raytheon imalatı APY-10 çok görevli yüzey arama radarı ile deniz karakol, denizaltı karşıtı savaş (ASW), yüzey savaşı (ASUW) görevlerinde kullanılıyor.

Kanat altı veya gövde içinde taşıdığı torpido ve füzeleri atabilen P-8, ABD Donanması’nın yanı sıra Hindistan, Avustralya, İngiltere tarafından aktif olarak kullanılıyor. Önümüzdeki yıllarda uçak Norveç, Yeni Zelanda ve Güney Kore’ye de teslim edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala