Deniz Kuvvetleri

AH-1W Super Cobra’lar Deniz Kuvvetleri’ne veriliyor

Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından uzun yıllardır kullanılan AH-1W Super Cobra taarruz helikopterlerinin yeni yuvası Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olacak. TUSAŞ imalatı T129 ATAK’ların gelmesiyle ön hattan çekilen AH-1W’ler, önümüzdeki yıl başından itibaren bakım ve modifikasyondan geçirilecek. Deniz Havacılık tarafından kullanılmaya başlanacak. Super Cobra’lar TCG Anadolu’da görev yapacak.

Terörle mücadelede oyun değiştiren en önemli silahlardan biri de 1990’dan itibaren envantere girmeye başlayan AH-1W Super Cobra helikopterleriydi. Çift motorlu helikopterler, Güneydoğu Anadolu’nun zorlu koşullarında görev yapabiliyordu. Burnundaki 20 mm top, taşıdığı füzeler, terör örgütüne cehennemi yaşatıyordu.

Envantere 10 adet alınabilmişti. Ancak yetmiyordu. Türkiye’nin tüm çabasına rağmen ABD daha fazla sayıda satışa yanaşmadı. Yardım kapsamında çoğu Vietnam Savaşı’nı görmüş tek motorlu eski nesil AH-1P ve S modellerini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na hibe edildi. AH-1W ile tek motorlu AH-1P/S’ler arasında ciddi performans farklı vardı.

AH-1W Super Cobra’lar bölücü terör örgütü PKK’ya ağır darbelerin vurulmasında çok önemli bir rol oynadı. Binlerce saat uçtu. Sayısız operasyona katıldı. Yaklaşık 30 yıllık ön hat operasyonunda Kara Havacılık, 3 helikopteri omuzdan atılan füzelerle veya RPG ile kaybetti.

Bu kayıpların yerine 2011’de ABD’den 3 adet AH-1W alındı. Helikopterler, ABD Deniz Piyadeleri stoklarından 114 milyon dolara yedek parçaları ile birlikte satıldı.

T129 sonrasında ikinci plana geçen AH-1W’ler, modifikasyondan sonra TCG Anadolu’da göreve başlayacak. İşte helikopterlerin yeni görevi:

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala