Deniz Kuvvetleri

ABD’den Fransa’ya yedek parça için E-2C

ABD Donanması’nda uzun yıllar uçtuktan sonra emekli edilen E-2C tipi erken uyarı uçağı yedek parça olarak kullanılmak üzere Fransa’ya gönderildi. ABD’den yola çıkan E-2C, İrlanda’da Shannon Havalimanı’na teknik iniş yaptıktan sonra Fransa’da Cuers yakınlarındaki Cuers/Pierrefeu Donanma Havacılık Üssü’ne gitti.

Uçak, halen hizmette olan 3 adet E-2C‘nin yedek parça desteğinde kullanılacak. Bu uçaklar Fransız Donanması’nın tek uçak gemisi olan Charles de Gaulle gemisinde görev yapıyor. Halen Fransız Donanması’nın elinde uçak gemilerine iniş-kalkış yeteceğine sahip 3 adet E-2C bulunuyor. Çift turboprop motorlu uçak, gövde üzerinde 500 kilometre menzilli radar taşıyor.

 

E-2D SİPARİŞİ VERMİŞTİ

Fransa, geçtiğimiz aylarda, ABD’ye elindeki E-2C’lerin yerini almak üzere gelişmiş E-2D modeli siparişi vermişti. ABD Dış Askeri Satışlar (FSM) kapsamındaki anlaşma ile Fransa uçak gemilerine inip kalkabilen E-2D için toplam 2 milyar dolar ödeyecek.

Fransa 3 adet E-2D Advanced Hawkeye uçağı, 10 adet T-56-427A motoru (6 adet kullanım içi 4 adet yedek), 3 AN/APY-9 radar sistemi, 4 adet AN/ALQ-217 elektronik karıştırma sistemi farklı sistemler satın alacak.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap