Deniz KuvvetleriTatbikat

ABD Donanması F-16’lara göz dikti

ABD Donanması, filosundaki F/A-18 Hornet boşluğunu doldurmak için ABD Hava Kuvvetleri’nden F-16 savaş uçağı alacak. 2022 mali bütçe talebine göre rezerv filolarında kullanılan eski F/A-18 Hornet modellerinin envanterinden kurtulmaya çalışan Donanma, ABD Hava Kuvvetleri’nden F-16 Fighting Falcon savaş uçaklarını almaya hazırlanıyor.

F/A-18E/F Super Hornet’e geçiş umuduyla gelecek yıl boyunca yaklaşık 55 uçağı rafa kaldıracak olan ABD Donanması, dönüşüm sırasında yeterli sayıda aggressor (saldırgan) rol üstlenecek savaş uçağına sahip olduğundan emin olmak için Hava Kuvvetlerinin kendisine bazı F-16’ları transfer etmesini bekliyor.

Saldırgan eğitimi için kullanılacak veya havadan havaya eğitimde düşman kuvvetleri olarak hareket edecek olan F-16’ların sayısı belirtilmiyor ancak Ulusal Hava Muhafız birimlerinden gelebileceği konuşuluyor.

TOPGUN OKULUNDA KULLANILIYOR

ABD Donanması, Hornet’leri azaltmak ve Super Hornet’e odaklanmak için hareket ediyor. F-35 Müşterek Taarruz Uçağı ve F/A-18’in şu anda devam eden ve F/A-XX olarak bilinen -tek bir uçak platformu veya teknolojisi olarak geleneksel sınıflandırmaya meydan okuyan- potansiyel olarak yapay zekâ ile geliştirilmiş dronların yanında uçan bir savaş uçağı kullanmak istiyor. Donanma, halen F/A-XX’in insanlı mı, insansız mı yoksa kısmen özerk mi olacağını değerlendiriyor.

Donanma, daha önce F-16’ları kabul etmişti ve 1988 ile 1998 yılları arasında saldırgan eğitimi için kullanılan 22 adet tek kişilik ve dört adet iki kişilik uçak olmak üzere 26 özel F-16N versiyonu vardı. N modellerinin kullanımdan kaldırılmasının ardından Donanma, 2000’li yılların başında Pakistan Hava Kuvvetleri için planlanan ve şu anda Nevada, Fallon Deniz Hava Üssü’ndeki “Topgun” okulunda kullandığı 14 adet F-16’yı satın aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap