Savunma

Demir’den Akıncı-B moturu cevabı

CNN Türk’te Gazeteci Hakan Çelik’in sorularını cevaplayan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Baykar’ın Akıncı-B modelinin motoru konusundaki soruyu yanıtladı. 

Akıncı’nın A modelinde Ukrayna Motorsich üretimi AI-450 serisi kullanılmıştı. B serisi ise Pratt&Whitney Canada (PWC) üretimi PT6 serisi motor kullanılmıştı. Prof. Dr. İsmail Demir, “Dikkate sunulan veya orada kaşınan bir konu varsa orada bir hassasiyet oluşabiliyor. Bu motorda olduğu gibi sivil alanda çok geniş bir uygulama alanı var. Yarın birileri bunu gündeme getirirse bir şeyler gelir. Biz alternatifli yürüyoruz” dedi.

İstismar edilen motor konusu

Prof. Dr. İsmail Demir motor konusunun Türkiye’de motor konusunun sürekli gündemine getirildiğini ifade etti:

“Projelerde motor nerede deniliyor. Velev ki Türkiye’de 1990’da başladı ama başaramadı. Örneğin Erbakan Hoca’nın motor işi neden ilerletilmedi? Hangi tarihte başlatıldı da olmadı? Olmayan bir şey için olmadı demek mi soruluyor? Adamın 80 yıl önce başladığına biz 8 yıl önce başladıysak ne olacak?”

Elimizde epey motor var

Ukrayna konusuna da değinen Demir, motor konusunda neler yapılabileceğini şöyle anlattı: 

“Bizim oradan doğrudan aldığımız motorlar Akıncı epey motor aldık. Belli bir sayıda. Kendi geliştirdiğimiz motorların da bir Akıncı’nın da kendi yaptığımız motor da bitti bitiyor. Eğer bir motoru kendiniz yaparsanız bunu safha safha ileri taşıyabiliyoruz” dedi.

Akıncı ve İHA motor konusunda ise “ANKA ve Bayraktar motorlarını biz yaptık. Bir sonraki adım için beraber gidiyoruz. Şu an belirli bir güç parametredesindeyiz. Giderek artıracağız. Biraz daha ilerlemek gerekiyor” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala