Savunma

Demir Kubbe F-15’i kanadından vurdu

Gazze’den atılan roketlere karşılık olarak İsrail’in kullandığı Demir Kubbe hava savunma sistemi yanlışlıkla İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-15 savaş uçağına kitlendi. Atışın ardından füze imha moduna geçirilse de F-15’in çok yakınında infilak ettiği için uçağın kanadında hasar oluştu.

Times of Israel’de yer alan habere göre, Mayıs ayında gerilimin devam ettiği günlerde Gazze’den atılan bir roketi karşılamak için ateşlenen önleyici roketin o esnada Gazze şeridi üzerinde uçan İsrail’e ait F-15 savaş uçağına kitlendiği açıklandı.

Roketin uçağa ulaşmadan kısa süre önce Demir Kubbe operatörleri tarafından imha patlatıldığı ancak yinede patlayan roketin bazı parçalarının uçağın kanadına isabet ettiği bilgisi verildi.

Olayda mucize eseri kimsenin yaralanmadığı ve hasar gören uçağında sorunsuz iniş yaparak bakıma alındığı açıklandı. İsrail ordusunda olaya ilişkin kapsamlı soruşturma başlatılırken, bu hatadan dersler çıkarılacağı belirtildi.

YANLIŞLIKLA İHA VURMUŞTU

Iron Dome’un daha önce de yine İsrail’e ait bir İHA’ya kilitlenerek dost ateşine sebebiyet verdiği, vurulan İHA’nın düştüğü ortaya çıkmıştı.

İsrail’in alçak irtifa hava savunma görevini üstlenen Iron Dome sistemi, otonom bir şekilde idare ediliyor. Özellikle Gazze şeridinden atılan roketleri önlemek üzere çalışan sistem, zaman zaman binlerce rokete karşılık binlerce hava savunma füzesi ile karşılık veriyor. Oldukça küçük bir alanda gerçekleşen bu düello sonucu zaman zaman dost ateşi de yaşanabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala