Savunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’ye S-400 tepkisi

Geçen hafta Sinop’ta gerçekleştirilen S-400 Hava Savunma Sistemi testlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’den gelen açıklamalara da tepki gösterdi. Dün de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ilk açıklamayı yapmaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı ardından gazetecilerin sorusu üzerine “Testler doğrudur yapıldı, yapılıyor ve ABD’nin bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Çünkü biz elimizdeki bu tür imkanların testlerini yapmayacağız da neyi yapacağız?” dedi.

Bu testler için “Herhalde bunu da biz kalkıp Amerika’ya soracak değiliz. Sadece S-400 değil bunların dışında birçok hafif orta ağır silahlar; bunların içinde ABD’den aldığımız da birçok silah var onların da testlerini yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bu arada Yunanistan’ın elinde S-300’ler var bırakın testleri, kullanıyor. Oraya böyle bir şey Amerika soruyor ya da söylüyor mu? Yok. Yani burada özellikle Rusya’ya ait bir silah olması demek ki bu beyefendileri rahatsız etti. Biz kararlıyız, yolumuza da aynı şekilde devam ediyoruz” dedi.

Son olarak Türkiye’nin S-400 füze sistemlerini test ettiği haberlerine ABD Senatosu da tepki göstermişti.

YUNANİSTAN S-300 TESTİNE HAZIRLANIYOR

Diğer taraftan Yunanistan’ın Girit’te konuşlandırdığı S-300 sisteminin testleri için hazırlıklara başladı. S-300’ü ilk önce Kıbrıs Rum Kesimi satın almış ancak Türkiye’nin uluslararası baskısı nedeniyle sistem Yunanistan’a verilmişti. Yunanistan da S-300’ü Girit’e konuşlandırmıştı.

Uzun süren sessizliğin ardından Yunanistan ilk testi 2013’te yapabilmişti. Aradan geçen 7 yıl sonrasında Yunanistan yeniden testlere başlamak üzere Girit’te hazırlık gerçekleştiriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap