Savunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan S-400 cevabı: “Gelecek ne gösterir onu konuşmak için erken”

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un Ankara’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortak bir basın toplantısı gerçekçekleştirdi. Erdoğan S-400 ile ilgili sorulan soruya “Gelecek ne gösterir onu konuşmak için erken” cevabı verdi.

Yaptırımlar ve Türkiye’nin Rusya’dan aldığı hava savunma sistemi S-400 füzeleri konusundaki sorular üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan “Gelecek ne gösterir onu konuşmak erken olur. Ama şartlar ne getirir, ne götürür onu görmek lazım. Biz Sayın Zelenski ile de Sayın Putin ile de dostluğumuzu korumak durumundayız. Yaptırım konusuna gelince biz BM kuralları çerçevesinde ne gerekiyorsa yaptık. NATO ülkelerinin yapmadıklarını Rusya’ya rağmen Ukrayna’ya yaptık, desteğimizi sürdürdük. İnsani yardımları da aynı şekilde gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

Masada kriz var

İki liderin görüşmesi hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna konusunu ağırlıklı olarak değerlendirdiklerini belirterek “Çözüme yönelik diplomatik çabaların yürütülmesi konusunda mutabık kaldık” dedi.

“Kalıcı ateşkesin tesisi konusundaki çabalarımızı yılmadan sürdürmeye devam edeceğiz” diyen Erdoğan “Avrupa güvenliğine yönelik önlemleri alırken diğer yandan çözüme dönük diplomatik çabaların hızlandırılmasında mutabık kaldık” ifadesini kullandı.

Scholz: En kısa sürede ateşkes

Almanya Şansölyesi Scholz ise “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sürüyor. Yaşanan büyük acıların haberlerini alıyoruz. Saldırı konusundaki endişelerimiz konusunda hemfikiriz. En kısa zamanda ateşkesin gerekliliği konusunda hemfikiriz. Siviller için güvenli koridorların sağlanması gerekir. Putin’e artık durun diyoruz. En önemli konu silahların susması” dedi.

Scholz “Montrö anlaşması uyarınca Boğazların savaş gemilerine kapatılmasının önemli bir katkı olduğunu düşünüyoruz. Bunun için teşekkür borçluyuz” diye belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala