Savunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bedelini ödersiniz dedik…”

Doğu Akdeniz’de Türkiye NAVTEX ilan ederek Oruç Reis sismik gemisi ile arama çalışmaları başlatmıştı. Bunun hemen öncesindende de Yunanistan ve Mısır, Türkiye ile Libya’nın Birleşmiş Milletler tarafından imzalanan anlaşmasını hiçe sayarak deniz sınır anlaşması imzalamıştı.

Ardından dün Yunan fırkateyni Limnos, bölgeye yaklaşmaya çalıştı. Limnos’a F-427 Kemal Reis müdahale etti. Yunan fırkateyni bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.

Bu gelişmeler hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Oruç Reis’imize sakın saldırmayın, saldıracak olursanız bunun bedelini ağır ödersiniz dedik ve bugün ilk cevabı aldılar” dedi.

Bu konuşmadan dakikalar sonra da Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Oruç Reis ve onu koruyan Donanmaya ait savaş gemilerinin yeni görüntülerini paylaştı.

MSB, açıklamada ise “Deniz yetki alanlarımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizin yılmaz ve kararlı koruyucuları Türk Deniz Kuvvetleri, MTA ORUÇ REİS araştırma gemimize refakat ve koruma görevine ilk günkü kararlılıkla ve aynı gemilerle devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Görüntülerdeki Kemal Reis firkateyninin ani manevrayla yan yatarak dönüş yapması ise dikkat çekti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap