Savunma

Checkmate: Rusya’dan F-35’e rakip

Rusya, F-35’e rakip olacak ancak daha küçük ve tek motorlu stealth bir uçak geliştirmek üzere düğmeye bastı. Uçağın ilk tanıtımı, Moskova yakınlarında gerçekleştirilen MAKS-2021 Havacılık Fuarı’nda gerçekleştirildi. Tanıtıma Rusya Devlet Başkanı Putin de katıldı.

Halen Chekmate (Mat) adı ile tanıtılan uçağa model ismi verilmedi. Uçağın üreticisi Sukhoi tarafından LTS yani ‘hafif taktik uçak’ olarak adlandırılan tasarım ses hızının 2 katına kadar çıkabilecek. Menzili ise ek yakıt tankları ile birlikte 2 bin kilometre olacak.

 

Tek motorlu tasarım

LTS tasarımı boyut olarak halen Su-57’nin neredeyse yarısı ağırlığında olacak. Uçağın taşıyabileceği mühimmat ve harici yüklerin ağırlığı ise 7 bin 400 kilograma ulaşacak.

Bunun yanında Rostec yetkilileri, yeni uçağın, pilota destek verecek yapay zeka özellikleri ile başka yenilikçi teknolojiler içerdiğini belirtti.

İlk uçuş 2023’te

Sukhoi şirketinin yetkilileri, yeni nesil jetin ilk uçuşunun 2023’te gerçekleştirilmesini planlıyor. Uçağın teslimatı ise 2026’da başlaması hedefleniyor. Tasarım, aynı ABD’nin üzerinde çalıştığı 6’ncı nesil gibi insansız modeli de geliştirilecek. Eğitim için iki kişilik tasarım da gündemde.

Rusya’nın beşinci nesil yeni savaş uçağı hakkında şimdiye dek pek bir şey bilinmiyordu. Ancak kısa süre önce Rostec, jetin görüntüsünü içeren bir video yayınlamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala