Savunma

Boeing UK, Wedgetail dönüşümleri için STS’yi seçti

Necdet GÜRSOY

ABD’li Boeing’in savunma alanında faaliyet gösteren İngiltere’deki yan kuruluşu Boeing Defence UK, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF)’ın gelecekteki beş 737NG tabanlı E-7A Wedgetail gözetleme uçağı filosunun dönüşüm ortağı Marshall Havacılığın projeden çekilmesinin ardından STS Aviation şirketini dönüşüm ortağı olarak seçti.

Dar gövdeli uçakları Birmingham’daki bir hangarda askeri versiyona dönüştürecek olan STS Aviation, faaliyeti desteklemek için Avustralya, Güney Kore ve Türkiye için daha önce yapılan Wedgetail dönüşümlerinde deneyimi olan Boeing personelini de içerecek yaklaşık 90 yeni personeli istihdam etmeyi planlıyor.

Boeing, ABD’de yaptığı bir çalışmayla; ticari pazardan ikinci el olarak temin edilen düşük uçuş saatine sahip bir çift uçağın gövdesini havadan ihbar ve kontrol sistemi olarak gelecekteki rollerine hazırlayacak şekilde elden geçirdi.

Boeing, ilk uçağın önümüzdeki Ocak ayında STS dönüşüm sahasına ulaşmasının ardından 2023 yılında RAF’a teslimatlara başlayabileceğini umuyor. Kapsamlı güncellemeler; tek koridorlu uçağın gövdesine bir Northrop Grumman Mesa radarı eklemeyi, 10 yerleşik görev sistemi operatörü için çalışma istasyonlarını entegre etmeyi ve uçağın kendi kendini korumasını sağlayacak ekipmanın montaj ve kurulumunu içeriyor.

E-3D SENTRY FİLOSUNUN YERİNİ ALACAK

STS Aviation, bakım onarım işlemlerinde uzmanlaşmış olan Marshall Havacılığın geçtiğimiz Ekim ayında projeden ayrılmasının ardından İki geniş gövdeli uçağı barındırabilecek Birmingham hangarını satın aldı.

Boeing, dönüşüm ortağı olarak seçilen firma değişse de, RAF Wedgetail orijinal teslimat programının yolunda olduğunu ve tüm çalışmaların 2026 yılına kadar tamamlanacağını belirtti.

İngiltere Savunma Bakanlığı, RAF Lincolnshire, Waddington Üssü’ndeki Boeing 707 tabanlı eski E-3D Sentry filosunun yerini alacak uçaklar için Mart 2019’da 1,8 milyar dolar tutarında bir sözleşme imzalamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap