Savunma

Bakan Çavuşoğlu: “S-400’ler henüz aktif değil”

Uzun süredir tartışmaları süren S-400 hava savunma sisteminin durumuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklama yaptı.  CNN Türk’ün sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, sistemin henüz aktif olmadığını söyledi.

S-400’lerle ilgili sorular soruşa Bakan Çavuşoğlu, “S-400’ler henüz aktif değil çalışmalar var ama aktif değil. S-400’ün aktif hale getirilmesi konusunda yapılacakları askerlerimiz bilir, izah eder. Bu sistemi biz acil ihtiyacımız olduğu için aldık” dedi.

Türkiye uzun yıllardır hava savunma sistemiyle ilgili olarak yaptığı temaslar sonuçsuz kalmıştı. Bunun sonrasında acil ihtiyaç kapsamında Türkiye ile Rusya arasında 2017’de S-400 hava savunma sisteminin alınması için anlaşma imzalanmıştı.

Temmuz 2019’da S-400 füze ve sistem parçalarını taşıyan Rus Hava Kuvvetlerine ait nakliye uçakları Ankara yakınlarındaki Mürted Hava Meydan Komutanlığı’na inmeye başladı. Teslimatla birlikte ABD Türkiye’yi F-35 programından çıkardı ve üretilen uçaklara da el koydu. (www.savunmasanayist.com)

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap