Hava KuvvetleriSavunma

BAE F-35 gösterdi, Rafale aldı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), uzun süren F-35 pazarlıklarının Biden’in ABD Başkanı olmasından sonra beklemeye alınmasının ardından beklenmedik bir hamle yaptı. Halen Mirage 2000 uçakları kullanan BAE, 19,2 milyar euro değerinde Fransa’dan 80 adetlik Rafale alım anlaşması gerçekleştirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Dubai ziyareti sırasında imzalanan anlaşmada Rafale’lerin F4 versiyon BAE Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek. BAE ayrıca  12 adet EC725 Helikopteri siparişini de bu anlaşma ile hayata geçirdi.

Rafale satış rekor kırdı

Dassault tarafından geliştirilen çift motorlu savaş uçağı Rafale uzun süre ihraç başarısı yakalayamamıştı. İhracat defterini Mısır ile açan şirket, daha sonra Katar ve Hindistan’dan da sipariş almıştı. Rafale kullanıcılarının arasında Yunanistan ile Endonezya, en son da Hırvatistan katılmıştı.

BAE bu satış anlaşması ile bölgede Fransa’yı yanına çekti. Aynı zamanda da ABD’ye de F-35 mesajı vermiş oldu. Biden döneminde henüz nasıl bir adım atılacağı belirlenmeyen BAE’ye F-35 satışında nasıl bir yol izleneceği ise merakla bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala