HaberlerSavunma

B-21 fabrikadan 2022’de çıkacak

ABD Hava Kuvvetleri’nin yeni nesil stealth bombardıman uçağı B-21’in imalatı 2022 içinde tamamlanacak. ‘Raider’ takma adına sahip olan uçak, ilk uçuşunun gelecek yıl sonu veya 2023’ün başında yapması bekleniyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nin en pahalı uçağı B-2 Sprit, tahtını B-21’lere bırakıyor. Henüz bir fotoğrafı bile paylaşılmayan uçak, B-2 gibi uçan kanat konseptine sahip olacak. B-21 için üretime başlayan Northrop Grumman’dan gelen bilgilere göre iki test uçağının imalatı önemli ölçüde tamamlandı. İlk etapta üretilen uçak sayısı ise 5.

Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral CQ Brown Eylül ayında Defence One’ın çevrimiçi durumu sırasında yaptığı açıklamada, “B-21’i ortaya çıkarırken özel bir şey yapacağız” demişti. Bu açıklamanın ardından nasıl bir farklılık oluşturacağı savunma sektöründe merakla bekleniyor. Törenin kameralara açık olacağı tahminler arasında,

Ucuz (!) ‘stealth’ uçak

1980’lerin sonunda başlayan B-2 Projesi, bugüne kadar ABD Hava Kuvvetleri’nin en pahalı uçağı oldu. Her biri 1998 kuruna göre yaklaşık 1,5 milyar dolar fiyata sahip uçakların bugün güncel dolar kuru ile değeri 2,3 milyar dolar.

Şimdi Amerikan Hava Kuvvetleri birim maliyeti daha düşük ama yine stealth bir bombardıman uçağının peşinde. Northrop Grumman tarafından tasarımı yapılan ‘uçan kanat’ 500 milyon dolarlık birim fiyata sahip olacak.

İki pilot tarafından uçurulacak B-21 Raider’ın ilk uçuşu 2022’de hedefleniyor. Üç yıllık test sürecinden sonra 2025’te hizmete girmesi planlanıyor. Northrop Grumman halen ilk çalışmalarını Kaliforniya’daki Palm Dale Hava Üssü’nde yapılıyor.

Uçaktan toplam 80 illa 100 adet imal edilecek. B-21, B-2’nin yanı sıra ilerleyen yıllarda B-52’lerin de yerini alacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala