Savunma

Azerbaycan Ermenistan’ın Su-25 savaş uçağını düşürdü

Azerbaycan mevzilerine saldıran Ermenistan Hava Kuvvetleri’ne ait Sukhoi Su-25 tipi savaş uçağı düşürüldü. Dün de Azerbaycan bir Su-25 düşürmüştü.

İki ülke arasında Dağlık Karabağ’da yaklaşık bir aydır süren çatışmalarda düşen Ermenistan uçağı sayısı hepsi Su-25 olmak üzere 5’e ulaştı. Uçağın hava savunma sistemleri tarafından vurulduğu ifade edildi.

ERMENİSTAN’DAN TÜRKİYE İDDİASI

İki gün içinde iki Su-25’ini kaybeden Ermenistan, uçağın Türkiye’nin Gence’de bulunan F-16 uçakları tarafından vurulduğu iddiasını ortaya attı. Türkiye bu uçakların bölgeye tatbikat için gittiğini ve uçuş yapmadığını açıklamıştı.

Rus Sukhoi tarafından tasarlanan çift jet motorlu Su-25 uçakları, yoğun olarak yakın hava destek görevlerinde kullanılıyor. Çeşitli bomba ve füzeler taşıyabilen uçak aynı zamanda 30 mm çok etkili makineli topa da sahip.

FÜZE SALDIRILARINDA 18 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Ermenistan, çatışmalarda mevzi kaybettikçe sivillere karşı yaptığı füze saldırılarını artırdı. Dün gerçekleştirilen saldırıda 18 sivil Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti, 45 kişi da yaralandı. Uluslararası suç sayılan bu tür sivillere karşı saldırılar Azerbaycan tarafından protesto edildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ermenistan ile Yunanistan ayni, her ikiside FAILED STATE ve FAILED CULTURE. Nasil Yunanistan Izmir´i terk ederken yakarak, yikarak, öldürerek terk ettiyse, aynisini simdi Ermenistan Daglik Karadag´da yapiyor. Tuncay DENIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap