Savunma

Avusturya Eurofighterlarına Endonezya ilgisi

Yüksek maliyetleri nedeniyle Avusturya bir süredir elindeki 15 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağını satmak üzere görüşmeler yapıyordu. Endonezya uçaklarla yakından ilgilendiğini açıkladı. 

Avusturya Savunma Bakanı Klaudia Tanner tarafından da doğrulanan bu görüşmenin hangi aşamaya geldiği ise henüz açıklanmadı. 

Endonezya, Rusya’ya 11 adet Su-35S tipi uçak siparişi vermişti. Ancak bu anlaşma ABD ve Endonezya arasında ciddi krize neden olmuştu. ABD, Endonezya’ya F-16 Block70 teklifinde bulunmuştu.

Diğer taraftan Endonezya’nın 11 adetlik Su-35S tipi sipariş anlaşmasının ise iptal edilmediği Rusya’nın Endonezya Büyükelçisi Lyudmila Vorobieva tarafından açıklanmıştı.

Halen Endonezya, Güney Kore tarafından geliştirilen KFX adlı gelecek nesil savaş uçak projesinde de ortak. Endonezya, uçağın ilk versiyonu olan modeli alacak. Ancak Güney Kore ve Endonezya arasında bir süredir ödeme konusunda anlaşmazlık yaşanıyor.

Avusturya ise Eurofighter alımı konusunda yaşanlar için Airbus ile sorun yaşıyor. Avusturya fazladan para ödediğini, ofset anlaşmaları konusunda da konsorsiyumdan gerekli desteği alamadığına dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap