SavunmaTürk Savunma Sanayi

ASPİLSAN’ın yeni fabrikası için tezgahlar yola çıktı

Askeri pil teknolojilerinde atağa kalkan ASPİLSAN, yeni fabrika yatırımı ile Lityum İyon Pil üretimine başlayacak. Güney Kore’den alınan tezgahlar, önümüzdeki günlerde Derince Limanı’na ulaşacak. Buradan Kayseri’ye götürülecek makinelerin Şubat 2022’de test üretimine başlayacak. 

Günümüzde Lityum İyon Pil, havacılıkta giderek fazla kullanımı ile dikkat çekiyor. Boyut olarak çok daha küçük, daha fazla elektrik gücüne sahip. Bu pil türü başta Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlanacak. 

Hangi tür piller üretilecek

Seri üretim hattından çıkacak ilk pil silindirik tipte olacak, 2,8 amper saat kapasiteye ve 3,6 volt gerilime sahip bulunacak. Elektrot hazırlama, pil montaj ve formasyon hatları olmak üzere üç kısımdan oluşacak tesis, dakikada 60 pil üretim kapasitesine sahip olacak. İlerleyen dönemde farklı tip, boyut ve teknolojideki piller geliştirilecek. Böylece özel sektörün ihtiyacı karşılanacak.

ASPİLSAN Enerji sadece pil üretimi ile kalmıyor enerji ihtiyaçları konusunda dışa bağımlılığı azaltmak için Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. ASPİLSAN Enerji, 2020 yılında Ar-Ge proje sayısına göre ülkemizin en çok proje yürüten 36. firması, Ar-Ge harcamalarında ise en büyük 182. firması oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala