GüvenlikHaberlerSavunma

ASELSAN’ın ILGAR sistemi TSK’da

Elektronik harpte önemli bir adım daha atan ASELSAN, ILGAR Muhabere Elektronik Harp Sistemi’ni Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim etti. Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in duyurduğu gelişmede, sistemin milli yazılım ve donanımına dikkat çekildi.

Demir, “Yenilenen ILGAR’ın yeni teslimatlarını TSK’ya gerçekleştirdik. Elektronik Taarruz amacıyla geliştirdiğimiz, milli yazılım ve donanım altyapısına sahip ILGAR Muhabere Elektronik Harp Sistemleri, taktik sahada güvenlik güçlerimize büyük avantaj sağlıyor” dedi.

ASELSAN’dan gelişmiş sistem

ILGAR olarak duyurulan sistem, MİLKAR-3A3 Elektronik Harp Sistemi olarak adlandırılıyor. V/UHF frekans kapsaması yapan sistem, atlamalı veya analog/sayısal karıştırma gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, dost frekans atlamalı telsiz çevrimlerine yönelik koruma yeteneği de bulunuyor.

Sistemde geniş frekans bandında yüksek RF çıkış gücü sağlayabilen, hızlı anahtarlamalı, verimli güç kaynağı ile besleme altyapısına sahip Güç Yükselteç Sistemi kullanılmaktadır. Karıştırma sinyalinin hızlı üretilmesi için kullanılan İşaret Birimi ve geniş anlık bant genişliğine sahip Geniş Bant Almaç Birimi sayesinde sisteme Reaktif Karıştırma yeteneği kazandırılmıştır. Bu özelliği sayesinde sistem, taktik sahada frekans atlamalı hedef muhabere sistemlerine karşı etkin bir karıştırma uygulayabilmekte.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala