Savunma

ASELSAN 13 adet CATS teslim etti

Kanada’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargo ile birlikte en büyük sorun Bayraktar TB2’lerde kullanılan MX-15 kameralarda yaşanmıştı. Kamera ve hedefleme sistemleri ile ilgili uzun yıllardır çalışmalar yapan ASELSAN, gelişmiş CATS kamera sisteminden bu güne kadar 13 adet teslim etti. 

Üç kameranın da kısa sürede teslimatının tamamlanacağını belirten ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün hedeflerinin her ay 6 adet kamera sisteminin tamamlanması olduğunu söyledi.

Bir İHA sistemi için elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi en önemli parçalardan biri. Hafiflik, hassas ve net görüntü alımı ile birlikte sistem sayesinde uzaktan hedefler takip edilip atış gerçekleştirilebiliyor. 

Ancak uzun yıllardır bu konuda Türkiye yurtdışına bağımlı. İhracat veya operasyonlar sırasında yaşanan sıkıntıların ardından bu konuyla ilgili çok önemli bir adım ASELSAN tarafından atıldı. Prof. Dr. Haluk Görgün gelişmeler hakkında yapılan basın toplantısında şunları söyledi:

“CATS ilk olarak TEKNOFEST’te sergilenecek. Çok zor bir platform. Birçok disiplinin bir araya geldiği, bu disiplinleri bir arada çalıştırdığınız, teknolojinin sınırlarının zorlandığı bir ürün. Ekibimiz çok gayretli şekilde çalıştı. İrtifasının artırılması, görüntü kalitesinin iyileştirilmesine devam edecekler. Dünkü teslimatla sayı 13 oldu. 3 tane de ay sonuna kadar teslim edilecek ve sayı 16 olacak. Hedefimiz her ay 6 CATS üretebilmek. İhtiyaçlara göre bunu daha da artırabilecek kapasitemiz, altyapımız mevcut.”

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün.

ASELSAN RAKİP OLDU

Görgün, ürünün son halini almasında Baykar’ın önemli katkı sağladığını ifade etti. ASELSAN’ın CATS ile kendi özgün ürününü geliştirdiğini vurgulayan Görgün, “CATS, yurt içi ve dışında kullanımda. Kanadalı bir firmanın ürünü vardı ve kamera tedarik ediyorlardı. Biz rakip olarak bir ürün çıkardık ve başarı ortada, tercih ediliyor, kullanılıyor.” dedi.

AMBARGO NEDEN GELMİŞTİ

Türkiye, geçtiğimiz yaz aylarında Azerbaycan ile anlaşma yapacak Bayraktar TB2 satışı gerçekleştirilmişti. İkinci Dağlık Karabağ Savaşı başladığında operasyon sırasında TB2’lerden biri düşürülmüştü. 

Enkaz Ermenistan’ın eline geçmiş, yapılan incelemede MX-15 kamera sisteminin izinsiz olarak Azerbaycan’a satıldığı iddiası ile Kanada’da yaşayan çok sayıda Ermeni ambargo konusunda hükümete ve imalatçı olan şirkete baskı yapmaya başlamıştı. Sonrasında Kanada ambargo uygulama kararı almıştı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala