Savunma

ANKA-S: Pantsir’i katili

Rusların son yıllarda hava savunma sistemi olarak en başarılı sistemlerinin başında Pantsir geliyor. Özellikle alçak irtifada çok etkili olan Pantsir S-1’in tabir-i caizse façası, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tasarımı ANKA-S tarafından çizildi. 

İdlip’te gerçekleştirilen operasyon 28 Şubat 2020 tarihinde bölgede görev yapar ANKA-S, Pantsir S-1’in radarının açık olmasına rağmen attığı Roketsan tasarımı MAM-L ile sistemi 12’den vurdu. İnfilak eden Pantsir böylelikle ilk defa bir İnsansız Hava Aracı tarafından devre dışı bırakılmış oldu. 

 

Aslında İHA sistemleri çok yüksekten uçmalarına rağmen yavaş olmaları nedeniyle gelişmiş hava savunma sistemleri açısından kolay lokma olabiliyor. İdlip’teki Suriye’ye ait Pantsir S-1’in radarının muhtemel alçak irtifa modunda açık olduğu ve yüksekten uçan ANKA-S’i algılayamadığı tahmin ediliyor.

Bölgede ise hem Rusların hem de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ağır elektronik karıştırması mevcut. Bu nedenle ANKA-S’in önemi daha da ortaya çıkıyor. ANKA serisinde S modeli, uydu üzerinden kontrol ediliyor. Böylelikle elektronik karıştırmada etkisiz hale getirilmeden uçuşunu yapıyor.

pantsir s1

ALÇAK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

SA-22 Greyhound olarak da bilinen Pantsir-S1, alçak veya orta irtifada hedeflerini 2K22 Tuguska ile belirliyor. Güdümlü füze atışının yanında sistem 30 mm’lik iki topa da sahip.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap