Kara KuvvetleriSavunma

ALTAY için motor ve transmisyon Güney Kore’den

Uzun süredir nasıl bir yol izleneceği savunma sektörü tarafından dikkatle takip edilen ALTAY Ana Muharebe Tankı konusunda motor ve transmisyon konusunda Güney Kore ile anlaşma imzalandı. 

Projede önce motor ve transmisyon sisteminin Almanya’dan alınması planlanmıştı. Ancak Almanya’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargo nedeniyle motor ve transmisyon teslimatı gerçekleştirilememişti. Bu konuda BMC farklı arayışlarını sürdürüyordu.

Seul’de yapılan niyet beyanı anlaşmasını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Koreli Savunma Tedarik Programından (DAPA) sorumlu Bakan Kang Eun-ho ile imzaladı.

BMC görüşmeler yapmıştı

ALTAY’ın motor ve transmisyonu için Güney Koreli Doosan Infracore Co. ve S&T Dynamics Co. şirketlerinin sözcüleri, daha önce BMC ile görüşmeler yapıldığını doğrulamıştı. Şirket temsilcilerinin geçtiğimiz dönemde Güney Kore medyasına verdiği bilgiye göre Doosan Infracore Co. ve S&T Dynamics Co. şirketleri, ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın motor ve transmisyonunu BMC için üretecek. 

Güney Kore K2 Black Panther tankını yerel güç paketi geliştirene kadar ilk olarak Alman MTU firmasının motoru ve RENK firmasının transmisyonu ile üretime başlamıştı. Ancak geliştirme çalışmalarından yerel motor ve transmisyonun yeterli performansı (ömür ve dayanıklılık) vermemesi nedeni ile güç paketi ile ilgili regülasyonlar gevşetilmişti. Daha sonra yerel motorun K2 Black Panther tankında kullanılmasının önü açıldı. Ancak transmisyon için Alman RENK firması tedarikçi olarak kullanılmaya devam ediyor.

Proje 2008’de imzalandı

2008 yılında sözleşmesi imzalanan projenin ilk adımında 2 adet prototip üretildi. Prototiplerle testler tamamlandı. BMC ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında 9 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen anlaşma ile toplam 250 adet tank üretimi gerçekleştirilecek. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala