Savunma

ALPAGU yıl sonunda TSK envanterine girecek

STM tarafından geliştirilen Alpagu kamikaze drone sisteminde testler sahada yoğun olarak yapılıyor. Dünyada sadece 2 rakibi olan Alpagu’nun yıl sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.

Halen testlerde, lançerden fırlatma, uçuş, hedef ulaşma ve etkisiz hale getirme kabiliyetler detaylı olarak gerçekleştiriliyor. Alpagu, küçük boyutu ve hafifliğine rağmen üzerinde hedefini etkisiz hale getirebilecek kadar patlayıcı taşıyor. Sistem iki farklı modelden oluşuyor. 2 kilogram ve 10 kilogramlık modeller çok uzak mesafelerde görev yapabiliyor ve tek bir asker tarafından kolayca taşınıp görev alanında çok hızlı kullanılabiliyor. 

YAPAY ZEKA

Üzerindeki yapay zeka ve görüntü işleme kabiliyetleri, sessizliği, taşıdığı patlayıcıyı hedefe tam ulaştırma yetenekleriyle önemli bir sürpriz etkisi ve operasyonel üstünlük sağlıyor.

Dünyada çok az muadili bulunan Alpagu, sahip olduğu üstün kabiliyetler yanında, sürü olarak kullanılabilme yeteneği, farklı platformlara entegre olabilmesi gibi özelliklerle rakiplerinden ayrışıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı