Savunma

Alman Heron’larına Airbus bakıyor

Alman güçlerinin Afganistan ve Mali’de kullandığı İsrail tarafından yapılan Heron 1 İHA sistemleri için Airbus ile hizmet sözleşmeleri yeniledi. Anlaşma Mayıs 2021’e kadar uzatıldı.

Heron 1, 4.100’den fazla operasyonel uçuşta 46.000’den fazla uçuş saatini başarıyla tamamlarken geçtiğimiz Mart ayında Alman Hava Kuvvetleri, 17 Mart 2010’da gerçekleştirilen ilk uçuştan bu yana Afganistan’daki 10 yıllık Heron 1 operasyonlarını geçerek önemli bir aşama kaydetti.

Heron 1 Hizmetleri, Mali’de de Ağustos 2020 / Temmuz 2021 dönemi için uzatıldı (Ağustos 2021 / Temmuz 2022 için bir seçenek ile) ve 1.200’ün üzerinde operasyonel uçuşta 11.500’den fazla uçuş saati kaydetti. Sistemin Mali’deki ilk uçuşu, ilk hizmet sözleşmesinin Temmuz 2016’da imzalanmasının ardından 1 Kasım 2016’da gerçekleşti.

Heron 1, hem Afganistan hem de Mali’deki Alman Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) operasyonlarına dahil olurken bu sayede Hava Kuvvetleri’nin İHA sistemi, 57.500’den fazla uçuş saati kaydetti.

Her iki konuşlandırma yeri de Bundeswehr ve endüstri arasında ortak bir operatör modeli kullanılarak yönetiliyor. Heron 1’in tedarik, bakım ve onarımı, Bremen’deki Airbus Defence and Space’in sorumluluğunda.

HERON 1’LER HERON TP İLE DEĞİŞTİRİLECEK

Şu anda Afganistan ve Mali’de Alman Silahlı Kuvvetleri tarafından konuşlandırılmış Heron 1 sistemleri, Temmuz 2018’de Berlin’de Airbus Defence and Space ve Federal Bundeswehr Ekipman, Bilgi Teknolojisi ve Hizmet İçi Destek Ofisi (BAAINBw) arasında imzalanan operatör anlaşmasını takiben daha güçlü IAI Heron TP ile değiştirilecek. 

Heron 1’in Heron TP ile değiştirilmesi, iki yıllık bir kurulum aşamasını ve ardından da yedi yıl sürecek bir operasyonel sürecini kapsayacak ve böylece bağımsız bir Avrupalı MALE UAS geliştirilene kadarki boşluğu kapatacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap