Hava KuvvetleriSavunma

Alman Eurofighter uçaklarına gelişmiş radar sistemi

Alman sensör sistemleri tedarikçisi Hensoldt, Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) Eurofighter savaş uçağı filosuna ‘Quadriga’ radar setleri inşa etmesi için 241 milyon dolarlık sözleşme imzaladı.

23 Nisan’da 38 Eurofighter için radar sağlayacağını duyuran Alman şirketi, muhtemelen yedek olarak bulundurulacak radarların sayısını açıklamadı.

Airbus Savunma ve Havacılık Şirketiyle yapılan sözleşme, Hensoldt’un Ulm’deki tesisinde ve konsorsiyum ortağı Indra’nın İspanya’daki tesisinde üretilecek olan radar sistemlerinin ve temel elektronik bileşenlerinin üretimini ve teslimatını kapsıyor.

EUROFIGHTER’IN BURNU BÜYÜK

Daha önce açıklandığı gibi, 30 tek kişilik ve sekiz çift kişilik ‘Kısım 4 Projesi Quadriga’ uçağının radarı E-Scan Radar 1 AESA olacak. Hensoldt, teslimatların ne zaman yapılacağını açıklamadı, ancak Airbus’ın 2025’ten itibaren Alman Hava Kuvvetlerine Kısım 4 Eurofighter’leri teslim etmeye başlaması planlanıyor.

Eurofighter için geliştirilen birkaç AESA sisteminden biri olarak bilinen Hensoldt Radar 1, Luftwaffe’deki mevcut Radar 0’ı Radar 1’e yükseltecek.

Eurofighter’ın burnu, karşılaştırılabilir tüm avcı uçaklarından daha büyük, bu da antenin çok daha büyük olduğu ve dolayısıyla rakip uçaklardan daha güçlü olduğu anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kendi savaş uçağımızı yapan kadar geçen zaman aralığında,Almanlarla işbirliğine giderek Eurofighter uçaklarından almayı neden düşünmüyoruz.Sonuçta Bir tarafla işbirliği yapmamız gerekiyor.NATO üyesi olduğumuza göre,ABD ile sorun yaşadığımız için Bir tarafla işbirliği yapmamız gerekiyor.Tek başımıza kalarak hata yapıyoruz gibi geliyor bana.TEK başımıza herşeyi yapacağız derken,sakat durumlara düşmeyelim.Kendi Savaş uçağımız bitene kadar yanlız kalmamalıyız bence.ABD, RUSYA,ÇİN hepsi bir tarafta ortada kalmayalım,Bu çok tehlikeli bir durum.İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap