Savunma

Akıncı’nın 2. prototipi gün sayıyor

Toplam 5,5 ton ağırlığı ile Türkiye’de tasarlanıp imal edilen en büyük İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemi olan Akıncı’nın ikinci prototipi yani test aracı ilk uçuş için gün sayıyor. Halen yer testleri devam eden Taarruzi İHA sınıfındaki hava aracının fotoğrafını, Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar paylaştı. 

Koronavirüs salgınına dikkat çeken Bayraktar, “500 km/sa hızla uçarken virüsten korunmanın yolunu bulmamız gerekiyordu. Sanırım bir çözüm bulduk. Maske tak ve #EvdeKal Türkiye” yazdı. Kendisi de maske takarak fotoğraf paylaştı.

İlk Akıncı, 6 Aralık 2019 tarihinde gökyüzü ile tanışmıştı. Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndan havalanan Akıncı, 16 dakika havada kalmıştı.

24 SAAT HAVADA KALACAK

Akıncı, 24 saat havada kalabilecek şekilde tasarlandı. Sistemin maksimum operasyon irtifası ise 40 bin feet. İHA’da 950 kilogramı gövde ve kanat altında, 400 kilogramı da içte olmak üzere 1350 kilogram yük taşıyabiliyor. Çift motorlu Akıncı, TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN tarafından üretilen milli mühimmatlar MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM füzelerini kullanabilecek.

 

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı