Savunma

Akıncı için ilk ihracat anlaşması yapıldı

Baykar tarafından geliştirilen Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Akıncı için ilk ihracat anlaşması yapıldı. Anadolu Ajansı’ndan Göksel Yıldırım’a konuşan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, anlaşma yapılan ülke ismini açıklamadı. Baykar bir süredir aralarında Azerbaycan ve Ukrayna’nın da olduğu bir çok ülkeden Akıncı konusunda talep aldıklarına dikkat çekmişti.

ANADOLU AJANSI’NIN HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Geliştirme çalışmalarına 2017 yılında başlanan ve ilk uçuşunu 6 Aralık 2019’da gerçekleştiren Bayraktar AKINCI TİHA, halen Kara, Hava Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından kullanımda. Çift motorlu İHA, maksimum 5,5 ton kalkış ağırlığına sahip.

 

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metre kanat açıklığına sahip olan hava aracı platformu, tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli otopilot sistemi sayesinde yüksek uçuş güvenliği de sağlayacak. Faydalı yük kapasitesi sayesinde taşıyacağı milli mühimmatlarla görev icra edebilecek olan Bayraktar AKINCI, seyir füzesi atabilme yeteneği ile büyük bir güç çarpanı olacak.

Hangi mühimmatları kullanıyor?

Bayraktar AKINCI TİHA, TÜBİTAK/SAGE ve Roketsan tarafından üretilen milli mühimmatlar MAM-T, MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, NEB, SOM füzelerini kullanabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala