Savunma

ABD’nin Türkiye’ye Patriot alımı için koyduğu şartlar…

Türkiye’nin uzun süredir gündeminde olan hava savunma sistemi konusunda ilginç bir bilgi, Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından paylaşıldı. 24 Kanalı’nın konuğu olan Demir, ABD’nin Türkiye’ye yaptığı Patriot teklifindeki şartların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Prof. Dr. İsmail Demir, açılan ilk ihale ile ilgili olarak “Bazı kırmızı çizgiler çekip bir adım geri atılmadılar. Şöyle ki, barış zamanında sistemi test edelim deseniz edemezsiniz gibi. Bunun çok daha ötesinde şartlar vardı” dedi.

 

Testler çok önemli

Bir hava savunma sisteminin yıllık veya belirli dönemlerde yapılan testleri büyük önem taşıyor. Hem kullanıcı askeri birliğin harbe hazırlığı hem de mühimmatın bakım-operasyon oranını bu tür testler ortaya koyuyor.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ikinci ihale açıldığında ABD’den gelen Patriot teklifi için de şunları söyledi:

“İkinci bir aşamada yine teklif istendi. O da çok çok geç verildi ve yine çok ileri şartlarla verildi. Bunun kamuoyu tarafından iyice anlaşılması gerekiyor, evet, Patriot teklifi var idi ama kabul edilebilir nitelikte değildi.

CAATSA yaptırımları SSB ve bizleri etkiliyor

Türkiye’nin S-400 füzelerini teslim almasının ardından ABD F-35 programından Türkiye’yi çıkardığını açıklamıştı. Sonrasında ise CAATSA yaptırımları gelmişti.x

Prof. Dr. İsmail Demir CAATSA ile ilgili olarak “Yaptırımlar, Savunma Sanayi Başkanlığı’nı, beni ve bazı arkadaşlarımızı etkileyen bir mesele. Ama Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer kuvvetlerimiz yaptırımda olmadıkları için, kendi tedariklerini ve lojistik desteklerini yapabiliyorlar. O konuda bir endişe yok.

Yeni hava savunma sistemi

Türkiye’nin kendi teknolojisi ile hava savunma sistemleri geliştirdiğini belirten Prof. Dr. Demir, “Siper’e giden yolda 1 hava savunma sistemimiz daha gelecek. Şu anda elimizde 4 sistem var. 1,5 yıl sonra 1 sistem daha gelecek, 5 olacak. Ondan sonra Siper gelecek, 6 olacak. Ondan sonra S-400 ayarında bir şeye gideceğiz gibi”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala