Savunma

ABD Estonya’ya MQ-9 konuşlandırdı

ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı MQ-9 İHA filosu, Polonya’nın Miroslawiec kentindeki 15 aylık görevinin ardından Estonya’ya intikal etti. 52’nci Operasyon Grubu’na bağlı MQ-9’lar, Estonya’da Ämari Hava Üssü’nde görev yapmaya başlayacak.

Rusya sınırına 260 kilometre mesafede bulunan Ämari, bölgede stratejik bir öneme sahip. Üssün St. Petersburg’a uzaklığı ise 400 kilometre. 

SİNYAL İSTİHBARATI

MQ-9’lar bölgede sinyal istihbaratı için kullanılacak. Uçuşlar NATO operasyonu kapsamında gerçekleştirilecek. General Atomics şirketi tarafından tasarlanan MQ-9 SİHA görevlerinin yanı sıra sinyal istihbaratı için taşıdığı özel podları kullanıyor.

Amerikan Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra sınır koruma başta olmak üzere farklı görevlerde de kullanılan MQ-9, bir adet Honeywell imalatı TPE331-10 tipi turboprop motora sahip. Maksimum kalkış ağırlığı 4 bin 760 kg olan İHA, 360 kg iç, 1400 kg da dış yük taşıyabiliyor. 50 bin feet irtifaya kadar yükselebilen MQ-9, 14 saat havada kalma kapasitesine sahip. SİHA görevlerinde 7 ayrı noktada AGM-114 Hellfire, GBU-12, AIM-92 Stinger gibi silahlar taşıyabiliyor. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap