Savunma

ABD Donanması F-5’lerde blok yükseltiyor

ABD Donanmasının Uçak Program Ofisi, F-5 blok yükseltme prototip projesinin yer ve uçuş testlerine başlamak için ilk F-5N uçağını Maryland, Patuxent River Donanma Hava Üssü’ne teslim etti. Bu testlerin sonuçları, Donanmanın yakın zamanda İsviçre Hava Kuvvetleri’nden satın aldığı 16 adet F-5E ve altı adet F-5F uçağının dönüştürülmesinde önemli bir unsur olarak kullanılacak olan verileri sağlayacak.

Donanmanın yeteneği artırma ve ölümcüllüğü artırma konusundaki stratejik zorunluluğu ile uyumlu olarak, yeniden tasarlanan taktik avcı uçakları, hem güvenliği hem de hazırlığı artıran modern uçaklarda bulunan özellikleri içerecek.

Uzun yıllar Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri tarafından düşman saldırganı olarak kullanılan yüksek irtifa, yüksek hızlı taktik avcı uçağı olarak performans gösteren F-5 uçağı, modern uçaklarda bulunan modern güvenlik sistemlerinden, aviyoniklerden ve ortak taktik yeteneklerden yoksun bulunuyor. Bu F-5N uçağı, modernize edilmiş kokpit, aviyonik ve destekleyici uçak mimarisinin prototipleri olarak kullanılacak üç F-5N’den biri olacak. Bu yükseltmeler, artan eskime sorunlarını çözerken güvenliği, yeteneği ve güvenilirliği artıracak.

21. YÜZYIL TEKNOLOJİSİ 1970’LERİN UÇAK GÖVDESİNE ENTEGRE EDİLECEK

Testin başarıyla tamamlanmasının ardından, program ofisi bu yükseltmeleri Donanmanın yakın zamanda İsviçre Hava Kuvvetleri’nden satın aldığı 16 adet F-5E ve altı adet F-5F uçağının dönüştürülmesinde önemli bir unsur olarak kullanacak. Program ofisi, bu 22 uçağı Aviyonik Yeniden Yapılandırma ve Envanter Standardizasyonu için Taktik Geliştirme/Modernizasyon (ARTEMIS) programı kapsamında dönüştürecek.

PMA-226 düşman/saldırgan ekibi 21. yüzyıl teknolojisini 1970’lerin uçak gövdesine entegre etmenin teknik, program ve yönetim zorluklarına rağmen görev başarısını sağladı.

Blok yükseltme prototip modifikasyonlarını alan F-5 uçağı, F-5N+/F+ olarak adlandırılacak. Bir pilotun ve/veya uçağın potansiyel kayıp riski; havadan yere uyarı, şiddetli hava koşullarına karşı koruma ve yakıt seviyesi uyarıları sağlayan gerekli enstrümantasyon eklenerek azaltılacak. Bu yükseltme aynı zamanda “dost” kuvvet havadan havaya eğitimini geliştirmek için tasarlanmış taktik yetenekler de ekleyecek.

Program; modernize edilmiş uçağa, pilotların yakın bir tehdide karşı kullanılan taktik ve teknikleri uygulamalarına izin vermek için ihtiyaç duyulan olağanüstü aviyonik ve taktik yetenekler sağlayacak. Bu iyileştirmeler, pilotların savaşta kazanmaları gereken gerçekçi ve ilgili taktik eğitimi almalarına imkân tanıyacak.

PMA-226; Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı ve anlaşmalı hava işletmeleri tarafından görevlendirilen birçok eski ve envanter dışı uçak ve motorların yaşam döngüsü beşikten mezara yönetiminden sorumlu bulunuyor. Atanan platformlar ve hizmetler şunları içeriyor: Düşman Uçak (F-5, F-16); Anlaşmalı Uçak Hizmetleri; ABD Deniz Test Pilotu Okulu / Deniz Yüksek Lisans Okulu T-38, H-72, X-26, U-6, NU-1B, O-2, OH-58C; ve Donanma Havacılık Girişimi ile uluslararası ortakları desteklemek için Aktif Donanma Envanteri Dışı T-2, H-2, H-3, A-4 uçakları.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala