Savunma

ABD 11 adet P-8 için anlaşma yaptı

Amerikan Donanması ve Boeing arasında 11 adet P-8 Deniz Karakol Uçağı için anlaşma imzalandı. Tophlam 1,6 milyar dolarlık anlaşmada uçakların 9’u ABD Donanması’na, iki adetide Avustralya Kraliyet Donanması’na teslim edilecek. 

Bu anlaşmadaki uçakların üretilmesinin ardından ABD Donanması’ndaki P-8 Posedion sayısı 128’e, Avustralya’daki filo ise 14 uçağa çıkacak.

Boeing 737NG yolcu uçaklarından geliştirilen P-8, taşıdığı sistemler açısından dünyanın en iyi Deniz Karakol ve Denizaltı Savaş Uçağı özelliğini taşıyor. ABD’nin yanı sıra Avustralya, İngiltere ve Hindistan tarafından kullanılan uçaklardan bugüne kadar 103 adet teslim edildi. Filo 300 bin uçuş saatini geride bıraktı. Uçağı önümüzdeki dönemde teslim alacak ülkeler arasında Norveç, Yeni Zelanda, Güney Kore bulunuyor. Almanya da geçtiğimiz günlerde P-3’lerinin yerine P-8’i seçmişti. Halen karar Alman Senatosu’nun onayını bekliyor.

Uçak keşif ve gözetleme görevlerinin yanı sıra gövde içinde ve kanat altında taşıdığı mühimmat ile hem su üstü hem de denizaltı hedeflerini bularak yok edecek özelliklere sahip. Yakıt ikmal ile çok uzun süre havada kalabilen uçağın ana sistemlerini Raytheon APY-10 çok görevli arama radarı, AN/ALQ-240 Elektronik Destek Tedbir Paketi, AN/APS-154 oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala