Savunma

A400M 116 paraşütçü ile sertifika aldı

Türkiye’nin de tasarımcı-imalatçı ve operatör olarak yer aldığı Airbus A400M yeni nesil nakliye uçağı, eşzamanlı paraşütçü dağıtım sertifikasyonunu başarıyla tamamladı ve her iki yan kapıdan maksimum 116 paraşütçü dağıtımı ile (58 + 58), bu tipteki en yüksek endüstriyel gelişim kapasitesine ulaştı.

Fransız ve Belçika Silahlı Kuvvetleri’nin desteği ile tamamlanan sertifikasyon testi, paraşütçü atlama yörüngelerinin kaydedilmesine ve 3D modellemesine dayanan yeni yetenek geliştirme metodolojilerinin uygulanması ile birlikte uçaklardan binin üzerinde paraşüt atlayışı gerçekleştirildi.

Airbus Defence and Space CEO’su Dirk Hoke, “Bu sertifikasyonun alınmasıyla bu yeni nesil kabiliyete ulaşmaktaki zorlu yolculuk tamamlanmış oluyor. Bu başarının elde edilmesi, Covid-19 sürecinde de belirginleşen, A400M’in hali hazırda hava kuvvetleri ve toplum için ortaya koyduğu stratejik değeri pekiştirdi” dedi.

İKİ KAPI VE RAMPADAN ATLAYIŞ

Bu önemli kilometre taşının tamamlanmasıyla A400M, serbest düşüşte tek seferde iki kişi atlayabilen 116 paraşütçüyü taşıyabilen rampası veya otomatik paraşüt açıklığına sahip paraşütçü yan kapıları gibi operasyonel olanaklarını büyük ölçüde artıran son teknoloji yetenekleri sayesinde paraşütçü taşıma miyonununda üstünlüğünü kanıtlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap