Savunma

İnsansız tanker uçak F-35C’ye ikmal yaptı

Boeing tarafından uçak gemilerinden kullanılmak üzere geliştirilen MQ-25 Stingray tipi İnsansız Tanker Uçak, testler sırasında ilk defa F-35C’ye yakıt ikmali gerçekleştirdi. ABD Donanması’nın yeni nesil savaş uçağı F-35C, katapult sistemi ile uçak gemilerinden kalkış yapabiliyor.

Testler, 13 Eylül’de Illinois, Mascoutah’taki MidAmerica St. Louis Havalimanı yakınlarında gerçekleştirildi. İki uçak havada ikmal paternine girdikten sonra F-35C sorunsuz olarak yakıtını aldı.

ABD Donanmasından yapılan açıklamada İHA ve F-35C’nin yaklaşma, kenetlenme ve yakıt ikmali görevlerini sorunsuz tamamladığı ardından ayrılarak kalkış yapılan meydana teker koyduğu açıklandı.

Bu önemli testle bir aşamayı daha geçen tanker İHA’nın orduya teslimatları için dev bir adım daha atıldığı belirtildi.

 

UÇAK GEMİLERİ İÇİN TASARLANDI

ABD’nin yeni saldırı konseptinde stealth yani radara görünürlülüğü düşük uçaklarla yapılan operasyonlarda en büyük sorun KC135, KC46 gibi tanker uçakların durumu. Bu uçaklar tespit edilerek stealth savaş uçakların konumu belirlenebiliyor. 

Uçak gemilerine konuşlandırılacak MQ-25 Stingray sayesinde radara yakalanmadan riskli bölgelerde stealth savaş veya bombardıman uçaklarına yakıt aktararak daha fazla havada kalmalarına imkan sunacak.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap